• December 4, 2020

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg Pak ditë më parë historiani Arben Llalla publikoi kopertinën e librit të pedagogut të greqishtes në Universitetin “Eqrem …

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

The Assembly overturn Meta’s decree on State Police Law

The Assembly overturn Meta’s decree on State Police Law The Assembly has rejected with 83 votes in favor the decree of President Ilir Meta on the law on the State Police. …

Manastirliu: 368,000 flu vaccines will be free

Manastirliu: 368,000 flu vaccines will be free The Minister of Health, Ogerta Manastirliu and the Minister of Education, Evis Kushi, today visited the school “1 Qershori” in Tirana. Minister Manastirliu announced …

Vuçiçi paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Vuçiqi paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për …

Gjermani: Kufizimet e pjesëshme shtyhen deri në janar

Gjermani: Kufizimet e pjesëshme shtyhen deri në janar Kursi që po ndjek Gjermania kundër pandemisë së koronavirusit me ndalimin e rreptë të kontakteve si dhe me mbylljen e institucioneve kulturore dhe …

Gjuha shqipe bëhet pjesë e librit “La classe plurilingue” në Itali

Gjuha shqipe bëhet pjesë e librit “La classe plurilingue” në Itali Studiuesja dhe pedagogia shqiptare në Itali, Ledi Shamku Shkreli, jep kontributin e saj me përgatitjen e një kapitulli për gjuhën …

Rama: Jam i vetmi kryeministër që futet dhe lexon vetë komentet e qytetarëve

Rama: Jam i vetmi kryeministër që futet dhe lexon vetë komentet e qytetarëve Kryeministri Edi Rama i njohu vetes një meritë shumë “speciale”. Sipas tij, ai është i vetmi kryeministër, nga …

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg Pak ditë më parë historiani Arben Llalla publikoi kopertinën e librit të pedagogut të greqishtes në Universitetin “Eqrem …

Dua Lipa tregon eksperiencën e sikletshme: U mbylla në tualet…

Dua Lipa tregon eksperiencën e sikletshme: U mbylla në tualet… Sot ajo është një nga këngëtaret më të dashura dhe më të suksesshme në mbarë botën. Por shumë pak vetë e …

Marin Beçikem Shkodrani, Një Rilindas I Madh I Evropës

Marin Beçikem Shkodrani, Një Rilindas I Madh I Evropës Studiuesin dhe historianin Marin Beçikemi, në vepra të ndryshme e ndeshim edhe si Marin Shkodrani ose Marin Beçikem Shkodrani. Marin Beçikemi Shkodrani …

Regjistri I Sanxhakut Të Arvanidit, Si Regjistroheshin Shqiptarët Në 1400-ën

Regjistri I Sanxhakut Të Arvanidit, Si Regjistroheshin Shqiptarët Në 1400-ën Regjistri i sanxhakut të Arvanidit i vitit 1431 është një regjistër kadastral osman i cili i përket gjysmës së parë të …