Media greke sulmon gjeneralin shqiptar pas analizës në ABC: Gjejmë forma të tjera për sulm

Media greke Protothema sulmon gjeneralin shqiptar Piro Ahmetaj, i cili në një analizë të botuar pak ditë më parë në abcnews.al shpjegon pse nuk duhet lejuar Greqia të ndërtojë një bazë ushtarake në ishullin e Othonoit, përballë ujërave shqiptare.

Në artikullin e botuar nga Protothema, thuhet se gjenerali shqiptar e ka konsideruar provokim këtë hap të grekëve. Media në fjalë, përmend eksperiencën e Ahmetajt në radhët e ushtrisë duke kujtuar se ka dalë edhe kundër zgjerimit të Greqisë me 12 milje në detin Jon, duke shkëputur pjesë të analizës së tij, të botuar në abcnews.al.

Artikulli më pas vijon se nëse Greqia do donte të sulmonte Shqipërinë do e kishte bërë në forma të tjera, ndërsa shton se gjenerali shqiptar në vend që të jetë mirënjohës, fajëson palën greke. Ndalur edhe të marrëveshja mes palëve në vitin 2009, artikulli citon se pas kësaj fshihet ndikimi turk dhe sipas saj ky reagim i tanishëm i gjeneralit të çon drejt mendimit se është nën ndikim të jashtëm.
Pjesë nga artikulli në median greke: Një reagim i papritur nga Shqipëria fqinje. Instalimi i postës ushtarake në Gavdos nuk provokoi asnjë reagim nga Turqia. Por, një ushtar i rangut të lartë shqiptar, Gjenerali Piro Ahmetaj , i cili shumë shpesh shpreh pozicione anti-greke në botimet e tij doli kundër këtij vendimi

Po kush është gjenerali shqiptar? E vërteta është se Gjenerali shqiptar na dukej paksa i çuditshëm në veshët tanë. Ai lindi në 3 Mars 1963. Filloi studimet e tij ushtarake në fillim të viteve 1980. Ai është angazhuar për 35 vite me Forcat e Armatosura Shqiptare. Nga 2009 në 2013 ai ishte përfaqësuesi kombëtar i Shqipërisë në Komandën e Lartë Aleate të NATO-s. Në 2014 (Janar) ai u emërua Këshilltar i Mbrojtjes i Presidentit shqiptar, ndërsa ka përgatitur studime për reformën e të gjithë sistemit të sigurisë kombëtare dhe të mbrojtjes të Shqipërisë. Sot Ahmetaj është këshilltar për sigurinë në Partinë Demokratike të Shqipërisë. Kohët e fundit, me artikuj dhe botime të shumta, ai ka sulmuar Greqinë dhe duke u përpjekur të provokojë qeverinë Rama në reagime.

Ai kundërshton fuqimisht zgjerimin e ujërave territoriale greke në Detin Jon. Në një artikull më 16/11/2020, Ahmetaj shprehet: “Nga ana tjetër, nëse e konsiderojmë një lajm të vërtetë se Greqia në kohën e negociatave me Republikën e Shqipërisë për përcaktimin e zonave ujore planifikon të zhvillojë aftësi ushtarake në një ishull me 400 banorë,përpara një vendi anëtar të NATO-s, atëherë kjo do të ishte një sfidë serioze për pasojë degradimin e frymës së besimit të ndërsjellë dhe marrëdhëniet midis dy vendeve. Me fjalë të thjeshta do të ishte e pakuptimtë “.

Gjithashtu, Ahmetaj thekson se instalimi i një roje greke në Othonos, do të thotë se vendi ynë ka qëllime afatgjata . Dhe se perceptimi ushtarak i Greqisë ka ndryshuar për të zgjeruar kontrollin e hapësirës detare.

Kjo është, sipas gjeneralit shqiptar, a ka Greqia te drejtë të instalojë një forcë ushtarake mbi osmanët? A janë osmanët një zonë gri? Cilat janë synimet afatgjata të Greqisë? Nëse Greqia do të donte të sulmonte Shqipërinë, mund ta kishte bërë atë në mënyra të tjera! Le të mos e harrojë zoti Ahmetaj atë hapësirë ​​ajrore shqiptare.”Garda” greke F16. Në vend që të thotë “faleminderit”, ai na fajëson.

Ahmetaj më pas kthehet kundër qeverisë Rama, pasi mesa duket ai kundërshton dhe akuzon kryeministrin shqiptar se ka pranuar paraprakisht shtrirjen e ujërave territoriale Greke, duke e bërë të vështirë për Shqipërinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Ai gjithashtu i kërkon Presidentit shqiptar Ilir Meta që të kërkojë shpjegime të hollësishme nga Edi Rama për pranimin e shtrirjes së ujërave territoriale Greke, i cili “kërcënon seriozisht pozicionin e Republikës së Shqipërisë në kanalin e Korfuzit”.

Dihet që, me sugjerim dhe inkurajim të Turqve, marrëveshja Greqi-Shqipëri e vitit 2009 për ZEE nuk u ratifikua kurrë. Dhe nga argumenti i tanishëm i Ahmetaj na bën të mendojmë se drejtohet nga të tjerët.

Mirëpresim fuqimisht vendimin e Shtabit të Përgjithshëm dhe shefit të Togerit (TG) Charalambos Lalousi, të cilin e njohim nga zyra jonë në KETTH (Vlorë), vitet ’90, ku ai ishte përgjegjës për SHPK-ja qendrore e kampit, për krijimin e postave ushtarake në Gavdos dhe Othonos.

Posta në Gavdos, maja më jugore e Greqisë, përveç ndjenjës së sigurisë që u jep banorëve të ishullit, është e pajisur me radar, i cili ka aftësinë të kontrollojë në një thellësi prej 30 km zonën përreth, ku, të mos harrojmë, Turqia ka njoftuar kërkime në të ardhmen e afërt.

Posta në Othonos, deri më tani, nuk ka punuar. Le të shpresojmë se kjo ka të bëjë me disa çështje burokratike ose teknike dhe jo me një ndryshim të qëllimeve të Shtabit të Përgjithshëm, pas ndërhyrjeve nga lart. Turpi dhe poshtërimi janë fjalët që vijnë në mendje nëse ndodh diçka e tillë. Mirë, Oruc Reis ka lundruar i shqetësuar këtu në ujërat Greke për muaj me radhë.

Kohët e fundit, Turqia ka këmbëngulur në çmilitarizimin e ishujve në Egjeun Lindor, diçka që, siç e kemi “provuar” në artikujt tonë është e kotë dhe e pabazuar.

Le të mos arrijmë në pikën kur Shqipëria fillon të kërkojë çmilitarizimin e ishujve Grekë!/mv.abcnews