Kosovare Asllani, Sulmuesja Më E Mire Në Listën E Fifapro 2020

Sulmuesja shqiptare Kosovare Asllani është përzgjedhur mes 55 futbollisteve më të votuara nga Fifpro dhe është në treshen e parë që ka marrë më shumë vota si sulmuese duke kaluar kështu në World 11 që Fifapro dhe Fifa do të shpallin më 17 dhjetor.

Në listën me 55 emra të këtij viti 15 prej tyre janë emra të rinj ndërkohë që Tabitha Chavvinga nga Malavi është lojtarja e parë afrikane në historinë e kësaj liste.

Kosovare Asllani ka lindur në Suedi më 29 korrik 1989 nga prindër shqiptarë. Ajo u rrit duke luajtur futboll dhe hokej por talentin e saj e fokusoj tek fusha e blertë dhe jo akulli. Pas sukseseve në Suedi e më tej, aktualisht 31-vjeçarja është pjesë e skuadrës së Realit të Madridit.

By admin