Si Ndikuan Fansat Nga Nigeria Në Karrierën E Këngëtares Shqiptare

Interneti ka zvogëluar botën dhe ka afruar më shumë njerëzit me njëri-tjetrin. Shumica prej nesh nuk kanë arritur ende të kuptojnë se çfarë do të thotë kjo në të vërtetë, por për njerëz si Enisa, interneti është një realitet me aftësi të mëdha, i tillë që mund të transformojë një karrierë të vështirë brenda ditës.

Lindur dhe rritur në Brooklyn, New York, shqiptaro-amerikanja Enisa është një artiste, këngëtare dhe kompozitore këngësh.

Ajo ka lindur më 5 Mars 1996 dhe deri në Dhjetor 2020, karriera e saj muzikore ishte ende në kërkim të përparimit që do të popullarizonte emrin e saj në industri. Ndërsa ndiqte fatin, karriera e saj do të merrte hov më 3 Dhjetor 2020 dhe gjithçka nisi nga Twitter dhe njerëzit e një vendi të Afrikës Perëndimore, Nigerisë.

Çfarë roli luajtën Twitter dhe nigerianët në karrierën e Enisës

Gjithçka daton në tetor 2020, pikërisht në datën 10 të muajit tetor kur ajo shkroi në Twitter për të mbështetur protestat #EndSars në Nigeri. (Nëse nuk e keni dëgjuar, “End SARs” ishte ndoshta lëvizja më e popullarizuar shoqërore e vitit 2020.)

Duke reaguar në Tweet-in e këngëtares në mbështetje të #EndSars, një nigerian në platformë i premtoi asaj se njerëzit e vendit do t’i kthenin favorin Enisës. Sipas fjalëve të tij, “karriera e saj muzikore nuk do të jetë më e njëjta”.

Premtimi filloi të manifestohej në 3 Dhjetor ndërsa Nigerianët vërshuan në faqet e mediave sociale të Enisës, veçanërisht Twitter, në mbështetje të karrierës së saj. Ata i dhanë asaj një emër nigerian (joruba), Eniola, që do të thotë “një person me pasuri” i cili shtoi në mënyrë marramendëse ndjeësit e saj.

Më 5 dhjetor, këngëtarja u zgjua me 25 mijë ndjekës, dhe orë më vonë, numri u rrit në 70 mijë duke e bërë emrin e Enisës mjaft të njohur dhe këngët e saj trend.

Këngëtari së pari u bë e njohur për interpretimin e këngëve të artistëve të njohur

Shqiptarja Enisa ishte bërë e njohur edhe më parë në industrinë e muzikës me zërin e saj unik, por nisma e saj për të mbështetur #EndSars ja shtoi asaj famën.

Enisa filloi të fitonte vëmendje në internet kur u përpoq të interpretojë kopertina të këngëve të artistëve të njohur të cilat i ndau në platformat e mediave sociale.

Vëmendja që ajo fitoi duke e inkurajoi atë që të vazhdonte me të dhe kjo e pa atë të fitonte më shumë ndikim në internet ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz filluan ta ndiqnin atë. Ishte vetëm çështje kohe kur ajo të binte në këngën e saj debutuese. Kjo ndodhi në vitin 2016 ndërsa viti pa që ajo nxori një single të titulluar “Burn This Bridge”.

Përveç karrierës së saj muzikore, Enisa është edhe një modele. Por pasioni i saj më i madh është muzika.

By admin