Ëndrra E Taulant Xhakës, Të Luajë Bashkë Me Vëllanë Granitin

Vëllai i mesfushorit të Arsenalit, Granit Xhaka pranon se kanë në plan të luajnë së bashku para se tërhiqen nga futbolli.

Taulant Xhaka, 29 vjeç, aktualisht luan me Baselin në Zvicër dhe thotë se ai dhe Graniti shkojnë shumë mirë.

28-vjeçari Granit Xhaka ka një kontratë me Gunners deri në vitin 2023 dhe ka thënë se është i lumtur duke luajtuar për menaxherin e tij Mikel Arteta. Sidoqoftë, para se të lënë këpucët e tyre të futbollit, Taulanti thotë se e kanë diskutuar të luajnë së bashku në Zvicër, për Basel.

Ai tha për Sport 1 përmes Fussball Transfers: Ne kemi biseduar për këtë disa herë. Ëndrra ime do të ishte sigurisht që Graniti të kthehej në Basel dhe ne të luajmë së bashku për disa vite të ardhshme”.

Graniti erdhi në Basel përmes të rinjve para se ti bashkohej Borussia Monchengladbach në 2012. Me Baselin ai fitoi dy herë titullin e superligës dhe gjithashtu Kupën e Zvicrës.

Ndërkohë, Taulanti ka luajtur në karrierën e tij me Zvicrën dhe Baselin. Megjithatë është huazuar një sezon nga Grasshoppers.

Ndërsa Graniti luan me kombëtaren e Zvicrës, Taulanti ka zgjedhur të luajë me kombëtaren shqiptare. Ai ka luajtur me Zvicrën në nivelet U17 dhe U21 para se të angazhohej me Shqipërinë në vitin 2014. (DiasporaShqiptare)