Ja kush paguhet nga Athina per te destabilizuar shtetin Shqiptar

Doni fakte , subjekte dhe emra ju ?

Ja u jap une me shumice madje……ne fakt ju a jep vete shtypi grek …i cili i ben publik disa nga emrat e politikaneve, ish ministrave… pronareve te mediave, gazetareve, artisteve e analisteve si dhe drejtuesve te gazetave e portaleve ne Shqiperi te cilet qe prej vitit 1999 e ne vazhdim vazhdojne te paguhen nga Qeveria greke [ Ministria e saj e Jashteme ] per te destabilizuar Shqiperine e per te mbyllur njehere e mire Ceshtjen Came…qe aq shume i djeg Greqise…e per te bere e mbrojtur politiken e shtetit grek ne Tirane

Pak kohe me pare gazetaret greke Elefteri Tofinou dhe Hristo Jakoupolos ne nje interviste me politologun e njohur Nikiforos Diamanduros zbuluan gjithcka ne gazeten e fameshme helene ”Elefteri Ora”….

Mbi 1 milion e ca euro ”shkelje e pa rregullsi” te gjetura ne inventarin e Ministrise se Jashteme Greke …kryesisht ceqe te firmosura nga ish Ministri grek i Puneve te Jashteme Nikos Kotzias ne adrese te ”objekteve ” te caktuara me destinacion Shqiperine…..

Ku kane shkuar keto para pyet gazetarja Tofinou dhe gazeta ne fjale…

Me to jane paguar ne vijimesi …kryetari i Partise Came ne Tirane Shpetim Idrizi ne vleren e mbi 350 mije eurove …fillimisht per tu bere Drejtor Doganash e me pas per tu katapultuar ne krye te PDIU e me pas edhe ne krye te Parlamentit shqiptar si nen- kryetar i saj…ne kundrapeshe te Partise e Ushtrise Came te Festim Latos qe e zhvillonte aktivitetin e saj ne Hollande [ pak kohe me pare F.Lato u gjet i vrare e i masakruar ne nje qytet te Hollandes ne rrethana misterioze e te pa zbuluara qartesisht edhe sot e kesaj dite]…

Pas Idrizit ne liste-pagesen e shqiptareve bythe e shpirt shitur tek greku per te destabilizuar Shqiperine e per te ndikuar ne politiken e Tiranes ndaj Athines figurojne …Qamil Lirza Petagog ne Universitetin e Tiranes…i paguar ne vleren e mbi 60 mije eurove…Aktorja Olta Gixhari e paguar ne vleren e mbi 65 mije eurove…Mustafa Nano e Eni Vasili gazetare te paguar ne vleren e mbi 20-30 mije eurove sejcili……Dashamir Tahiri Deputet i PDIU i paguar ne vleren e mbi 25 mije eurove…Frrok Cupi e Arjan Cani …vlera e pageses se tyre nuk behet publike [???]…madje emrat e ketyre te fundit permenden jo ne kete artikull por ne nje analize tjeter te vecante te gazetares se mesiperme botuar pak me vone se artikulli ne fjale…

Gjithashtu ne liste figurojne edhe Kosta Barka, Dule, Tavo, Bollano, Mico, etj te minoritetit grek me funksione kryebashkiak, deputet, petagog etj etj …te cilet qartazi jane instrumente jo pak te rendesishme te percjellses se politikes greke ne Shqiperi…

Listes se ndyre e neveritese te turpit, poshtersise e tradhetise i bashkangjiten edhe emrat e njohur per publikun shqiptar te tille si…
…Henri Cili, Artan Hoxha, Alfred Cako, Mentor Nazarko, Ardit Gjebrea, Ervin Salianji, Artur Zheji, Rudina Magjistari, Erion Veliaj etj etj funderina pa fund …

Para te shumta jane dhene edhe ne adrese te Kishes Autoqefale Shqiptare te udhehequr prej vitesh nga Patriarku i larte grek Anastas Janullatos… por edhe per disa TV , gazeta e portale shqipfolese e shkruarese…ku si ”pa dashje” permendet edhe gazeta Tema e Mero Bazes…edhe keto te dhena gazetarja greke i pasqyron ne analizen speciale te post -artikullit te saj ne fjale….

Artikulli i gazetareve greke nder te tjera shpjegon edhe aresyen tjeter te ceqeve te firmosura nga Kotzias qe eshte ajo e rrezikut Cam…ku emrat e nacionalisteve Hisen Berisha, Beg Riza, Mirsad Ndreca e vecmas Festim Lato perbenin nje rrezik iminent per shtetin e qeverine greke ndaj duheshin fshire nga lista e duheshin asgjesuar fizikisht e me cfaredo lloj mjeti e menyre…

E me pas …Ndreca u vra ne te ashtuquajturin ”incident” te Kumanoves…Lala u vra misteriozisht ne Hollande e Beg Riza u vra gjithashtu ne rethana te ”pa njohura.”…..

E si per cudi ne artikull si baze e qender ku zhvillonin aktivitetin e veprimtarine tyre nacionalistet e mesiperm shqiptare e perkrahesit e Ceshtjes Came permendet Bestrova e Vlores [???]….

Te jene te verteta te gjitha keto …apo dikush sidomos te permendurit e mesiperm [ jo nga une por nga gazetaret e shtypi grek]…do ti quajne akuza, shpifje, te pa verteta , cmendurira, trillime etj etj per te hedhur ”Balte mbi Shqiperine” e sidomos per te prishur imazhin e disa personave te caktuar …?

Nuk e di…akuzat e tyre jane publike…mos mu pergjigjni mua…pergjigjuni atyre….pergenjeshtrojini publikisht e me emra e fakte konkrete njesoj sic kane bere ata qe ju kane akuzuar ju…

Cfare mendoj une personalisht ?

Ku ka ze nuk eshte pa gje…dhe ku ka Tym ka edhe Zjarr …thote populli…dhe duke i njohur personalisht shumicen e te siperpermendurve por edhe qendrimin e aktivitetin e tyre disa vjecar jam i prirur ti besoj plotesisht akuzat e gazetareve te gazetes greke ne fjale…aq me shume qe Ceqet e firmosura nga ish ministri i Jashtem Kotzias kane emra konkrete e shuma parash konkrete…

Bythe e shpirt shitur…armiq te Shqiperise …tradhetare e zagare qe hani buken e pini ujin e Shqiperise e villni helm e vrer ndaj saj e i ngulni thiken pas shpine….PERGJIGJUNI !

A.R.DOSTI