Gol I Gjithi Shqiptar, Cikalleshi Tund Rrjetën Në Turqi Ndaj Ish-Skuadrës

Sokol Cikalleshi ka gjetur rrugën e rrjetës në Turqi, teksa ka shënuar për Konjasporin ndaj ish-skuadrës së Goztepe, në kampionat.

Pas një krosimi perfekt të futbollistit shqiptar Zymer Bytyqit nga goditja e këndit, Cikalleshi kërcen bukur me kokë dhe e dërgon atë në fundin e rrjetës, për të shënuar golin e parë për skuadrën e tij.

Cikalleshi rikthehet kështu te goli në kampionat, i cili mungonte prej një kohe të gjatë, edhe për shkak të dëmtimeve të pësuar nga lojtari.

Sokol Cikalleshi ka lindur më 27 korrik 1990 dhe është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues për klubin turk Akhisar Belediyespor dhe kombëtaren shqiptare.

Ai bëri debutimin si profesionist në vitin 2007 me klubin e qytetit të tij të lindjes, Besa, dhe në vitet në vazhdim pati disa periudha të shkurtër si i huazuar me klubet shqiptare Skënderbeu dhe Tirana si dhe me Incheon United në Korenë e Jugut. Në vitin 2013 ai u bashkua me Kukësin dhe shënoi 22 gola në të gjitha kompedicionet gjatë sezonit 2013–14, duke fituar kështu thirrjen e parë nga Shqipëria si dhe një transferim në Kroaci te Split.

Cikalleshi luajti vetëm një sezon në Kroaci para se të kalonte në Turqi në vitin 2015. Ai luajti fillimisht me İstanbul Başakşehir, por pati edhe disa periudha qëndrimi me Akhisar Belediyespor dhe Osmanlıspor. Ai e shpenzoi pjesën e parë të sezonit 2018–19 në huazim tek Göztepe në ligën e parë, para se në janar 2019 të rikthehej tek Akhisar në elitë.

Në lojtar i kombëtares, Cikalleshi u thirr për herë të parë në ekip nga Gianni De Biasi në maj 2014. Më përpara, ai ka luajtur me ekipet e moshave, respektivisht me nën-19, nën-20 dhe nën-21. Ai ishte një nga 23 lojtarët që përfaqsuan Shqipërinë në UEFA Euro 2016. (DiasporaShqiptare)