• December 2, 2020

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

Një Tjetër Sukses Për Shqiptaren Dua Lipa, Fiton Çmim Në “AMA 2020”

Një Tjetër Sukses Për Shqiptaren Dua Lipa, Fiton Çmim Në “AMA 2020” Kënga “Don’t Start Now” e Dua Lipës ka fituar çmimin e këngës së preferuar në zhanrin pop/rok në edicionin …

Hoti: There is no pact between Pristina and Belgrade for the visits of Serbian officials to Kosovo

Hoti: There is no pact between Pristina and Belgrade for the visits of Serbian officials to Kosovo The Prime Minister of Kosovo, Avdullah Hoti, has denied the news in the media …

President Meta: The members of KED will be selected on 4th December

President Meta: The members of KED will be selected on 4th December The lot for the selection of members of the Judicial Appointments Council will take place on December 4 in …

Zogjtë e shqipes të shpërndarë nëpër botë-Të rrish, a të mos rrish?

Zogjtë e shqipes të shpërndarë nëpër botë-Të rrish, a të mos rrish? Monolog nga Erion Kristo Të rrosh, a të mos rrosh, kështu ka thënë Shekspiri. Të rrish, a të mos …

Vazhdon të “skuqet” Kosova, tri komuna i shtohen zonës së rrezikshme për COVID-19

Vazhdon të “skuqet” Kosova, tri komuna i shtohen zonës së rrezikshme për COVID-19 Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për ndarjen e komunave sipas zonave dhe numrit të infektimeve.MSh njofton se nga …

Shqiperi: 18 të vdekur dhe gati 650 të infektuar nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Shqiperi: 18 të vdekur dhe gati 650 të infektuar nga COVID-19 në 24 orët e fundit nga Dibra, Elbasani, Lezha, Kurbini, Berati, Vlora, Fieri të moshave 56 vjeç deri në 82 …

Futbollisti Shqiptar Myrto Uzuni Shënon Gol Ndaj Juventusit

Futbollisti Shqiptar Myrto Uzuni Shënon Gol Ndaj Juventusit Futbollisti shqiptar Myrto Uzuni ka gjetur golin e parë në sfidën e parë si titullar në Champions League. Sulmuesi i kombëtares kuqezi, ka …

Austri / Shqiptarja Fiton Çmimin E Rëndësishëm Në Teknologji

Austri / Shqiptarja Fiton Çmimin E Rëndësishëm Në Teknologji Shqiptarja Doruntina Berisha, ka fituar në garën “European Women of Legal Tech 2020 Award”. Në këtë garë ku kanë marrë pjesë 179 …

Studiuesja Franceze Për Figurën Historike Të Jashar Erebares

Studiuesja Franceze Për Figurën Historike Të Jashar Erebares Studiuesja franceze Evelyne Noygues ka botuar një shkrim për figurën historike të Jashar Erebares në revistën shkencore dhe universitare në Paris “Cahiers Balkaniques”. …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …