• December 2, 2020

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

Një Tjetër Sukses Për Shqiptaren Dua Lipa, Fiton Çmim Në “AMA 2020”

Një Tjetër Sukses Për Shqiptaren Dua Lipa, Fiton Çmim Në “AMA 2020” Kënga “Don’t Start Now” e Dua Lipës ka fituar çmimin e këngës së preferuar në zhanrin pop/rok në edicionin …

Tiranë/ Ambasada Gjermane Mbyll Zyrën E Vizave, Njofton Si Do Të Vijojë Puna

Duke filluar nga dita e sotme (e mërkurë, 18 nëntor 2020) ambasada gjermane në Tiranë njofton se është e mbyllur Zyra e Vizave dhe Pasaportave për shkak të situatës së krijura …

Britani E Madhe/ Florian Marku Për “Mirror”: Shqiptarët, Motivi Im Të Eci Para

Më 11 nëntor boksieri shqiptar Florian Marku mundi kundërshtarin e tij anglez, Muma Muemba në vetëm 1 minutë e 50 sekonda, duke vijuar me rezultate pozitive pas një pauze afro 2-vjeçare. …

Nga Argjentina Në Kozenca, Historia E Themeluesit Të Katedrës Së Gjuhës Shqipes

Arbëreshi Frangjisk Solano i njohur ndryshe si Dushko Vetmo ka lënë pas shumë dorëshkrime, studime, leksione si titullar i katedrës së gjuhës dhe të letërsisë shqipe në Kozencë. Në këtë katedër …

Propozimet E Dhomës Së Biznesit Të Diasporës Në Këshillin E Investimeve

Këshilli i Investimeve (KI) zhvilloi një mbledhje plenare për të diskutuar sfidat kryesore dhe disa rekomandime për promovimin e investimeve në fushën e agro-përpunimit, me fokus të veçantë: perimet, frutat, arrat …

Sela: Dështuesit kanë emër dhe mbiemër! Zaev, Osmani dhe Dimitrov të japin dorëheqje

LSDM dhe BDI dështuan në plotësimin e premtimit gjatë zgjedhjeve parlamentare se vendi do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian dhe për këtë gjë ata duhet të japin dorëheqje, deklaroi kryetari i …

Mbrojtja e ish-krerëve të UÇK-së kërkon nisjen e gjykimit në qershor të vitit 2022

Në konferencën statusore apo të ecurisë së çështjes pranë Dhomave të Specializuara në Hagë, mbrojtja e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, ka kërkuar që gjykimi nën akuzat …

Bulgaria / The Exhibition “Beautiful Albania” Returns

The exhibition dedicated to Albania “Beautiful Albania” has returned to Bulgaria on November 16. 28 photos from the most beautiful tourist places of Albania will introduce the public in Sofia with …

Features Of Albanians, Characteristics That Make Us Unique

Every population of the world, even counting the diversity of individual personalities, has its own unique characteristics that make them unique. These sometimes even comic features make people laugh out loud. …

Osmani: “Im Moment ist nicht die Zeit, den Dialog mit Serbien fortzusetzen”

Osmani: “Im Moment ist nicht die Zeit, den Dialog mit Serbien fortzusetzen” Bevor Kosovo die Gespräche mit Serbien fortführt, muss das Land eine breit legitimierte, einheitliche Position zum Dialog finden, fordert …

Ali Ahmeti shpërndan një video me rrëfimin e ish ushtarit Ilir Morina

Lideri i BDI -së Ali Ahmeti ka ndarë disa momente shumë emocionuese përmes një postimi në rrjetin social Facebook,që ka të bëjë me rrëfimin e një ish luftëtari të lirisë Ilir …