• December 2, 2020

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

Një Tjetër Sukses Për Shqiptaren Dua Lipa, Fiton Çmim Në “AMA 2020”

Një Tjetër Sukses Për Shqiptaren Dua Lipa, Fiton Çmim Në “AMA 2020” Kënga “Don’t Start Now” e Dua Lipës ka fituar çmimin e këngës së preferuar në zhanrin pop/rok në edicionin …

Zvicerani çrrënjosi paragjykimet dhe propagandën antishqiptare

Zvicerani çrrënjosi paragjykimet dhe propagandën antishqiptare Tani e disa vite me radhë, Ueli Landolt nga Cyrihu ka jetuar në veri të Shqipërisë, shumë kohë kalon në Lepushë (Kelmend). Zvicerani ka ndërmarr …

Prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së

Dhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngritur aktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime …

Trump mohon se e ka pranuar fitoren e Bidenit

Presidenti amerikan, Donald Trump ka mohuar se e ka pranuar fitoren e rivalit të tij, Joe Biden, në zgjedhjet e 3 nëntorit. Më herët përmes një postimi në rrjetin social Twitter, …

SI PO KËRCËNON VUÇIC KOSOVËN ME LUFTË KUR KRERËT E UÇK-SË GJENDEN NË HAGË

Deklarata kërcënuese dhe mjaftë serioze kanë ardhur sot nga presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq. Ky i fundit, po paralajmëron se mos-zgjidhja e çështjes me Kosovën mund të kulmojë me një konflikt …

Ky është filmi i shkurtër amerikan që ka çmendur Serbinë

Një videoxhirim i NATO-s, i publikuar kohë më parë përmes YouTube flet për misionin e kësaj aleance në Kosovë më 1999, ndërsa mediat e Beogradit shfaqin habinë pse kjo ndodh tani, …

Ekskluzive/ Burgjet e UÇK-së në Shqipëri, Taulant Balla propozon Komision të Posaçëm Parlamentar

Aktakuzat ndaj një pjese të kupolës drejtuese të UCK-së riaktivizuan pretendimin e ekzistencës së burgjeve të kësaj ushtrie në territorin shqiptar. Nga një burim në Kuvendin e Shqipërisë, gazetari i Top …

Dialogu me Serbinë/ Osmani nuk është koha të vazhdojë

Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani mendon se për shkak të zhvillimeve aktuale, nuk është momentin që dialogu të vazhdohet. “Duhet që institucionet e Kosovës të marrin pak kohë, të …

Austria / “Albanian Culture Weeks” Start

This Sunday they started with a chess tournament “Albanian Culture Weeks” in Austria. A cultural organization that will be a meeting place for migrants. This year as well, they have come …

Milan Shuflai, A Croatian Heart That Beat For Albania

The work and contribution of the prominent Croatian albanologist Milan Shuflai is well known in the Albanian scientific, literary and historical circles. A few years ago, the former President of the …