• January 26, 2021

In Tirana And Lezha, Here Are The Candidates Of Vetëvendosje For The Elections Of April 25

In Tirana And Lezha, Here Are The Candidates Of Vetëvendosje For The Elections Of April 25 Vetëvendosje Movement in Albania presented a few minutes ago its two candidates for the April …

Berisha Publishes The Picture With Biden: Success To The Great Friend Of Albanians

Berisha Publishes The Picture With Biden: Success To The Great Friend Of Albanians A day after Joe Biden was sworn in as the 46th president of the United States, former Prime …

Kim and Soreca, meeting with members of the Constitutional Court

Kim and Soreca, meeting with members of the Constitutional Court US Ambassador to Tirana Yuri Kim and EU Ambassador Luigi Soreca are holding a meeting with members of the Constitutional Court. …

Russia to retaliate over diplomat expelled from Albania

Russia to retaliate over diplomat expelled from Albania Russia’s foreign ministry vowed on Friday to retaliate in kind against Albania for expelling a Russian diplomat, a move it said was aimed …

Albania COVID-19 Update 20 January: 4 Dead, 670 Infections, 505 Recoveries

Four people infected with COVID-19 have died in Albania in the last 24 hours, bringing the death toll to 1,291. The victims’ age varies between 37 and 77. 670 new cases …

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM VIDEO )

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM ) America’s 46th President: Joe Biden’s long road to the White House / Euronews

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections.

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections. Sources from Vetevendosje confirmed the news for …

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan Democrat leader Lulzim Basha has issued a statement to the media right …

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania President of the Republic, Ilir Meta has called Monday for efforts to provide the young people of Albania with all …

Rregulli i ri, nuk mund ta përdorni WhatsApp-in nëse nuk pranoni t’i jepni të dhënat Facebook-ut

Rregulli i ri, nuk mund ta përdorni WhatsApp-in nëse nuk pranoni t’i jepni të dhënat Facebook-ut Me mbi 2 miliardë përdorues aktivë në të gjithë botën, WhatsApp është një nga aplikacionet …

Rama reacts after the letter of the French embassy: I did not attack any ally, I stand by the statement about vaccines

Rama reacts after the letter of the French embassy: I did not attack any ally, I stand by the statement about vaccines Prime Minister Edi Rama reacted on Facebook after the …

The Supreme Court Is Unlocked After 3 Years

The Supreme Court Is Unlocked After 3 Years The Supreme Court risks remaining blocked for the next 2-3 years if its staff is not filled with new judges. Vice President Sokol …

Snowfall and frost, how is the road situation in Albania and the axes where chains are needed

Snowfall and frost, how is the road situation in Albania and the axes where chains are needed The Albanian Road Authority has provided information regarding the situation on the road axes, …

PM pays tribute to Ismail Qemali: Immortal

PM pays tribute to Ismail Qemali: Immortal Prime Minister Edi Rama paid tribute to Ismail Qemal Vlora, on his birth anniversary, praising him as the founder of the Albanian state. Among …

Gol I Gjithi Shqiptar, Cikalleshi Tund Rrjetën Në Turqi Ndaj Ish-Skuadrës

Gol I Gjithi Shqiptar, Cikalleshi Tund Rrjetën Në Turqi Ndaj Ish-Skuadrës Sokol Cikalleshi ka gjetur rrugën e rrjetës në Turqi, teksa ka shënuar për Konjasporin ndaj ish-skuadrës së Goztepe, në kampionat. …

Sipërmarrësi Shqiptar Në SHBA: Pandemia Penalizoi Biznesin, Por Nuk Do Dorëzohem

Sipërmarrësi Shqiptar Në SHBA: Pandemia Penalizoi Biznesin, Por Nuk Do Dorëzohem Pandemia e koronavirus ka krijuar probleme për shumë biznese. Kriza ekonomike që ka shkaktuar COVID-19 ka prekur edhe sipërmarrësin shqiptar …

Konferencë Shkencore Për Arbëreshët, QSPA Thirrje Për Studiuesit

Konferencë Shkencore Për Arbëreshët, QSPA Thirrje Për Studiuesit Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët, QSPA organizon një konferencë shkencore ku në fokus do të jetë: “Arbëreshët në fokusin e shtetit …

Stuhia “Leandros” godet Ballkanin, zbritje ekstreme e temperaturave dhe reshje bore në Greqi

Stuhia “Leandros” godet Ballkanin, zbritje ekstreme e temperaturave dhe reshje bore në Greqi Në disa rrugë kombëtare policia ka pezulluar qarkullimin për shkak të trashësisë së dëborës, ndërsa në të tjera …

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar kërkon nga KQZ të shohë me përgjegjësi dhe seriozitet verifikimin e çdo aplikanti në diasporë

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar kërkon nga KQZ të shohë me përgjegjësi dhe seriozitet verifikimin e çdo aplikanti në diasporë Winter ImmuStrong Lobi Euro-Atlantik Shqiptar, ka reaguar për me replikat e shumta të …