• January 26, 2021

In Tirana And Lezha, Here Are The Candidates Of Vetëvendosje For The Elections Of April 25

In Tirana And Lezha, Here Are The Candidates Of Vetëvendosje For The Elections Of April 25 Vetëvendosje Movement in Albania presented a few minutes ago its two candidates for the April …

Berisha Publishes The Picture With Biden: Success To The Great Friend Of Albanians

Berisha Publishes The Picture With Biden: Success To The Great Friend Of Albanians A day after Joe Biden was sworn in as the 46th president of the United States, former Prime …

Kim and Soreca, meeting with members of the Constitutional Court

Kim and Soreca, meeting with members of the Constitutional Court US Ambassador to Tirana Yuri Kim and EU Ambassador Luigi Soreca are holding a meeting with members of the Constitutional Court. …

Russia to retaliate over diplomat expelled from Albania

Russia to retaliate over diplomat expelled from Albania Russia’s foreign ministry vowed on Friday to retaliate in kind against Albania for expelling a Russian diplomat, a move it said was aimed …

Albania COVID-19 Update 20 January: 4 Dead, 670 Infections, 505 Recoveries

Four people infected with COVID-19 have died in Albania in the last 24 hours, bringing the death toll to 1,291. The victims’ age varies between 37 and 77. 670 new cases …

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM VIDEO )

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM ) America’s 46th President: Joe Biden’s long road to the White House / Euronews

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections.

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections. Sources from Vetevendosje confirmed the news for …

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan Democrat leader Lulzim Basha has issued a statement to the media right …

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania President of the Republic, Ilir Meta has called Monday for efforts to provide the young people of Albania with all …

Fillon acari, zonat në Shqipëri që pritet të mbulohen nga bora në orët në vijim

Fillon acari, zonat në Shqipëri që pritet të mbulohen nga bora në orët në vijim Pas reshjeve të shiut të shiut që mbizotëruan vendin dhe shkaktuan përmbytje në shumë zona pritet …

Kush është Friedrich Merz, “Trumpi gjerman” që mund të jetë pasardhës i Merkelit

Kush është Friedrich Merz, “Trumpi gjerman” që mund të jetë pasardhës i Merkelit Kur Angela Merkel të largohet nga detyra e kancelares së Gjermanisë në shtatorin e këtij viti, ajo do …

Ndërmjetësimi në krizën turko-greke/ Haradinaj: Rama më mirë të ndihmonte Kosovën për njohje të reja

Ndërmjetësimi në krizën turko-greke/ Haradinaj: Rama më mirë të ndihmonte Kosovën për njohje të reja Gjatë intervistës për “Tempora”, ish kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj komentoi ndërhyrjen e kryeministrit shqiptar Edi …

Turqi/ Futbollistin Shqiptar E Krahasojnë Me Brazilianin Zhuninjo

Turqi/ Futbollistin Shqiptar E Krahasojnë Me Brazilianin Zhuninjo Për mediat në Turqi, goli i parë që shqiptari Endri Çekiçi realizoi në kampionatin turk, është i krahasueshëm me realizimet e futbollistit Zhuninjo. …

Holandë/Një Shqiptare Mes 11 Më Të Mirëve Në Fushën E Inteligjencën Artificiale

Holandë/Një Shqiptare Mes 11 Më Të Mirëve Në Fushën E Inteligjencën Artificiale Sindi Shkodrani është vajza shqiptare që është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën e inteligjencës artificiale që …

Turkish Foreign Minister Telephone Conversation With Prime Minister Rama

Turkish Foreign Minister Telephone Conversation With Prime Minister Rama Turkish Foreign Minister Mehmet Çavuşoğlu is said to have had a telephone conversation with Prime Minister Edi Rama. According to the Anadolu …

Floods in Albania, IGJEUM gives the latest data and warns of snowfall

Floods in Albania, IGJEUM gives the latest data and warns of snowfall The situation in Albania is critical with the increase of rainfall, where some rivers are in danger of overflowing. …

Historia e Ajdin Asllan nga Leskoviku dhe krijimtaria e tij muzikore në SHBA

Historia e Ajdin Asllan nga Leskoviku dhe krijimtaria e tij muzikore në SHBA Ajdin Asllan, i njohur dhe si Ajdin Leskoviku, lindi në Leskovik më 12 mars 1895. Arriti në Nju …

Raif Hyseni 24” shkrin meloditë shqiptare me të popujve të tjerë

Raif Hyseni 24” shkrin meloditë shqiptare me të popujve të tjerë “Pastaj këtë album sikur edhe ‘24 orë’ ta dëgjosh, njeriu gjithmonë gjen elemente gëzimi, qetësie, kënaqësie, sfidë, të panjohura që …