• December 4, 2020

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg Pak ditë më parë historiani Arben Llalla publikoi kopertinën e librit të pedagogut të greqishtes në Universitetin “Eqrem …

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

Gjermani: Kufizimet e pjesëshme shtyhen deri në janar

Gjermani: Kufizimet e pjesëshme shtyhen deri në janar Kursi që po ndjek Gjermania kundër pandemisë së koronavirusit me ndalimin e rreptë të kontakteve si dhe me mbylljen e institucioneve kulturore dhe …

Konflikti bullgaro-maqedonas, Ratkoceri: Politika shqiptare duhet të qëndroj krahë asaj maqedonase

Konflikti bullgaro-maqedonas, Ratkoceri: Politika shqiptare duhet të qëndroj krahë asaj maqedonase Botuesi Arben Ratkoceri i ftuar në emisionin “Programi 200” në Alsat ku u debatuar rreth raporteve Maqedoni-Bullgari dhe se çfarë …

Tragjedi në Greqi/ Fëmija shqiptar digjet i gjallë në banesë, halla shpëton dy vëllezërit

Tragjedi në Greqi/ Fëmija shqiptar digjet i gjallë në banesë, halla shpëton dy vëllezërit Tragjedi e vërtete në një spital në Selanik. Një djal 16 vjecar, fëmija i një cifti shqiptar …

Disa të vrarë pasi një makinë goditi këmbësorët në Trier të Gjermanisë

Disa të vrarë pasi një makinë goditi këmbësorët në Trier të Gjermanisë Një veturë ka shkelur disa njerëz në një zonë këmbësorësh në qytetin perëndimor Trier në Gjermani, duke vrarë katër …

Mali i Zi dhe Serbija i shpallin njëri-tjetrit ambasadorët “non grata”

Mali i Zi dhe Serbija i shpallin njëri-tjetrit ambasadorët “non grata” Qeveria në shkuarje e Malit të Zi ka shpallur ambasadorin e Serbisë person të padëshiruar (non grata) dhe i ka …

Dallime midis Gjermanisë dhe Francës në botën pas Trumpit

Dallime midis Gjermanisë dhe Francës në botën pas Trumpit Presidenti francez Macron ka kritikuar me ashpërsi të pazakontë ministren gjermane të Mbrojtjes. Gjermania e Franca janë përplasur publikisht se a duhet …

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/Ura e Bosforit në Stamboll ndriçohet kuq e zi

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/Ura e Bosforit në Stamboll ndriçohet kuq e zi Shumë vende në botë i janë bashkuar festës shqiptare në këtë 28 nëntor. Ura e Bosforit në Stamboll …

Ekipi i Bidenit shpall emrat e të emëruarve për udhëheqjen e politikës së jashtme dhe të sigurisë kombëtare

Ekipi i Bidenit shpall emrat e të emëruarve për udhëheqjen e politikës së jashtme dhe të sigurisë kombëtare Ekipi i Bidenit shpall emrat e të emëruarve për udhëheqjen e politikës së …

OBSH: Remdesivir nuk rekomandohet për pacientët në spitale

OBSH: Remdesivir nuk rekomandohet për pacientët në spitale Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dalë me një rekomandim të ri kundër përdorimit të remdesivirit tek pacientët me COVID, qofshin në gjendje të …