• December 4, 2020

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg Pak ditë më parë historiani Arben Llalla publikoi kopertinën e librit të pedagogut të greqishtes në Universitetin “Eqrem …

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

Parashikimi I Institutit Të Vjenës Për Ekonominë E Shqipërisë

Parashikimi I Institutit Të Vjenës Për Ekonominë E Shqipërisë Sipas parashikimeve të reja të lëshuara së fundmi nga Instituti i Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare rimëkëmbja e ekonomive të Evropës Lindore …

BSH / Vetëm 33% E Vlerës Së Remitancave Hyri Nga Llogaritë Bankare Të Individëve

BSH / Vetëm 33% E Vlerës Së Remitancave Hyri Nga Llogaritë Bankare Të Individëve Vitin e kaluar, individët në Shqipëri morën rreth 42 miliardë lekë ose rreth 340 milionë euro transferta …

Eksportet “Made In Albania”/ Tregje Të Reja Në SHBA, Kinë, Itali E Arabi Saudite

Eksportet “Made In Albania”/ Tregje Të Reja Në SHBA, Kinë, Itali E Arabi Saudite Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, ka hapur tregje të reja për eksportet e produkteve të bulmetit …

Rekord I Ri I Prezencës Së Pelikanit Kaçurrel Në Vjosë-Nartë

Rreth 179 pelikanë kaçurrel (Pelecanus crispus) u numëruan ditën e sotme në zonën e Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë nga kërkuesit. Ky raportim, përfaqëson numrin më të madh të këtij lloji të …

Vendimi/Aktivitet Me Mjet Lundrues Vetëm Nga Operatorët Turistikë Të Certifikuar

Bizneset që kryejnë aktivitete me mjete lundruese për qëllime turistike dhe argëtimi, si për motorët e ujit, rafting, kanoe, zhytje etj, duhet të jenë të licencuar si “operator turistik” dhe të …

Agjencia E Vlerësimit Moody’s Konfirmon Qëndrueshmërinë E Ekonomisë Shqiptare

Vlerësimit “Moody’s” konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B1”, si dhe me perspektivën “e qëndrueshme”. Sipas Moody’s, pandemia e koronavirusit ka prekur Shqipërinë për shkak të kufizimeve të brendshme, si dhe …

Shtatori “Muaj I Mbarë” Për Eksportet. Italia Partneri Kryesor I Shqipërisë

Italia është partneri kryesor i Shqipërisë në tregti ku sipas të dhënave të INSTAT zë 46 % të eksporteve. Sipas të dhënave zyrtare në këto 9 muaj eksporti ka arritur vlerën …