• March 8, 2021

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Kosovo Stronger than ever

Kosovo Stronger than ever The people of Kosovo have spoken! Albin Kurti has spoken! Vetevendosje is about to transform Kosova (Kosovo)! No more suppression, no more corruption…it’s about to be an …

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo US President Joe Biden has said the United States remains steadfast in its support for Serbia’s European integration, but has called for reforms and an …

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

Voting only with Kosovo documents

Voting only with Kosovo documents Zarko Ristic from northern Kosovo says he was provided with a Kosovo document when he planned to go to Shkodra, Albania, to visit a historic monument. …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Kancelari Kurz flet për ndihmën që Austria po ua ofron të plagosurve nga shpërthimi në Ferizaj

Kancelari Kurz flet për ndihmën që Austria po ua ofron të plagosurve nga shpërthimi në Ferizaj Kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka thënë se vendi i tij as që e vë në …

Prodhimet e Kosovës në tregun e Serbisë

Marrëveshja për normalizim të marrëdhënieve ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë, e nënshkruar më 4 shtator 2020 në Uashington, ka bërë që kompania “Agro Kosova Holding” nga Suhareka, që merret me prodhimin …

Pesë të vdekur dhe 321 të infektuar me coronavirus për 24 orë

Pesë të vdekur dhe 321 të infektuar me coronavirus për 24 orë Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare …

MPJ thotë se e ka refuzuar, kush i dha leje Petkoviqit të hyjë në Kosovë?

MPJ thotë se e ka refuzuar, kush i dha leje Petkoviqit të hyjë në Kosovë? Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, në orët e …

Kosova dërgon Ushtrinë në misione paqeruajtëse

Kosova dërgon Ushtrinë në misione paqeruajtëse Me 92 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi i Kosovës ka miratuar vendimin e Qeverisë së Kosovës, qe FSK-ja të dërgohet në misione …

Krimet e luftës në Kosovë/ Publikohet një foto, ushtria serbe i pret kokën një shqiptari

Krimet e luftës në Kosovë/ Publikohet një foto, ushtria serbe i pret kokën një shqiptari Masakra që Serbia ka bërë në Kosovë tejkalon çdo kufi njerëzor dhe ende nuk mund të …

Diplomacia kosovare në vitin 2020: Pa anëtarësim në organizata ndërkombëtare dhe një njohje që s’u bë zyrtare

Diplomacia kosovare në vitin 2020: Pa anëtarësim në organizata ndërkombëtare dhe një njohje që s’u bë zyrtare Kosova dështoi edhe këtë vit për t’u anëtarësuar në organizata ndërkombëtare. Madje, për dallim …

Flet eksperti amerikan mbi mungesën e Thaçit dhe Veselit në zgjedhje

Flet eksperti amerikan mbi mungesën e Thaçit dhe Veselit në zgjedhje Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin në Universitetin Johns Hopkins, Daniel Serwer, ka folur për zgjedhjet e reja, të cilat …

2020-ta viti i marrëveshjes historike në Washingtonit

2020-ta viti i marrëveshjes historike në Washingtonit Viti 2020 ishte vit i zhvillimeve dramatike e politike në dialogun Kosovë-Serbi. Me ndërmjetësimin e presidentit amerikan Donald Trump më 4 shtator u arrit …

Kosova do të humbasë mbështetësin më të madh në Kongres

Kosova do të humbasë mbështetësin më të madh në Kongres Kosova do ta humbasë mbështetësin e saj më të madh në Kongresin amerikan kur përfaqësuesi Eliot Engel të largohet në muajin …