• March 8, 2021

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Kosovo Stronger than ever

Kosovo Stronger than ever The people of Kosovo have spoken! Albin Kurti has spoken! Vetevendosje is about to transform Kosova (Kosovo)! No more suppression, no more corruption…it’s about to be an …

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo US President Joe Biden has said the United States remains steadfast in its support for Serbia’s European integration, but has called for reforms and an …

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

Voting only with Kosovo documents

Voting only with Kosovo documents Zarko Ristic from northern Kosovo says he was provided with a Kosovo document when he planned to go to Shkodra, Albania, to visit a historic monument. …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Vjosa Osmani kryen homazhe te memoriali i Skënderbeut në Lezhë

Vjosa Osmani kryen homazhe te memoriali i Skënderbeut në Lezhë Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka nisur një vizitë tre ditore në Shqipëri, dhe fillimisht ka kryer …

Nasim Haradinaj sot para Speciales

Nasim Haradinaj sot para Speciales Gjykata Speciale ka konfirmuar aktakuzën ndaj krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Me të konfirmuar …

Ministri serb sërish e përdorë termin pezhorativ “shiptari”

Ministri serb sërish e përdorë termin pezhorativ “shiptari” Ministri i Punëve të Brendshme (MUP) i Serbisë, Aleksandar Vullin, sërish e ka përdorur termin pezhorativ “shiptari”, duke injoruar një vendim të gjykatës …

Bisedimet në Bruksel vazhdojnë pas Vitit të Ri

Bisedimet në Bruksel vazhdojnë pas Vitit të Ri Në Bruksel ka përfunduar takimi në nivel ekspertësh mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, ku në rend dite kanë qenë …

Cramon në Parlamentin Evropian: BE-ja të heqë vizat për Kosovën sa më shpejt

Cramon në Parlamentin Evropian: BE-ja të heqë vizat për Kosovën sa më shpejt Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, në fjalën e saj mbi raportin për Kosovën në …

Engel: Gjykata Speciale nuk duhet të ndjekë vetëm një etni

Engel: Gjykata Speciale nuk duhet të ndjekë vetëm një etni Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, Eliot Engel, tha se kushdo që ka kryer …

Rrëfimi i Isak Asllanit: Mi vranë 7 fëmijë, gruan, nënën, kunatën e mbesën 6-muajshe

Rrëfimi i Isak Asllanit: Mi vranë 7 fëmijë, gruan, nënën, kunatën e mbesën 6-muajshe Isak Asllani nuk i ka familjarët e tij të zhdukur. Për më keq, atij iu vranë para …

Makolli: Mendojmë se në Serbi ka ende varreza masive

Makolli: Mendojmë se në Serbi ka ende varreza masive Në këtë lokacion gjenden eshtrat e njerëzve të vrarë gjatë konfliktit në Kosovë, të cilët janë transferuar këtu për të mbuluar krimin”, …

Vuçiçi paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Vuçiqi paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për …

Mërgimtarët Këtë Vit Dërguan 800 Milionë Euro Në Kosov

Mërgimtarët Këtë Vit Dërguan 800 Milionë Euro Në Kosovë Qytetarët e Kosovës që jetojnë nëpër vend të ndryshme të botës edhe këtë vit kanë dërguar para të majme në vendlindje. Nga …