• March 8, 2021

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Kosovo Stronger than ever

Kosovo Stronger than ever The people of Kosovo have spoken! Albin Kurti has spoken! Vetevendosje is about to transform Kosova (Kosovo)! No more suppression, no more corruption…it’s about to be an …

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo US President Joe Biden has said the United States remains steadfast in its support for Serbia’s European integration, but has called for reforms and an …

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

Voting only with Kosovo documents

Voting only with Kosovo documents Zarko Ristic from northern Kosovo says he was provided with a Kosovo document when he planned to go to Shkodra, Albania, to visit a historic monument. …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

SI PO KËRCËNON VUÇIC KOSOVËN ME LUFTË KUR KRERËT E UÇK-SË GJENDEN NË HAGË

Deklarata kërcënuese dhe mjaftë serioze kanë ardhur sot nga presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq. Ky i fundit, po paralajmëron se mos-zgjidhja e çështjes me Kosovën mund të kulmojë me një konflikt …

Ky është filmi i shkurtër amerikan që ka çmendur Serbinë

Një videoxhirim i NATO-s, i publikuar kohë më parë përmes YouTube flet për misionin e kësaj aleance në Kosovë më 1999, ndërsa mediat e Beogradit shfaqin habinë pse kjo ndodh tani, …

Dialogu me Serbinë/ Osmani nuk është koha të vazhdojë

Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani mendon se për shkak të zhvillimeve aktuale, nuk është momentin që dialogu të vazhdohet. “Duhet që institucionet e Kosovës të marrin pak kohë, të …

“I fyer i sharë nga disa individ, pse?’: Tahiri, po me duket vetja pakicë në mesin e popullit për të cilin isha betuar të flijohesha”

Ish-ushtari i UÇK’së, Ridan Tahiri, është shprehur tejet i indinjuar me veprimet e atyre që ju gëzuan Hagës. Tahiri përmes Facebook’ut ka thënë se i ka borxh vetëm regjimit të Milloshevicit. …

Rama në mbështetje të Thaçit: Procesi absurd ndaj tij do të vulosë pastërtinë e UÇK

Kryeministri Edi Rama reagoi pas dorëheqjes së Hashim Thaçit nga posti i presidentit. Rama shprehu në rrjetet sociale mbështetjen e Shqipërisë për Thaçin. Ai deklaroi se nga ky procese e vetmja …

Vjosa Osmani i drejtohet popullit si Presidente: Serbia kreu krime, të mos barazohet viktima me agresorin

Vjosa Osmani i është drejtuar popullit nga pozita e shefes së shtetit. Ajo thotë se Tribunali Special është përgjegjësi që Kosova e ka marrë dhe ka vlerësuar përgjigjen e ish-udhëheqësve të …

Prokuroria e Specializuar arreston Jakup Krasniqin – pritet transferimi i tij në Hagë

Avokati i Jakup Krasniqit, Valon Hasani, ka bërë të ditur se pas konfirmimit të aktakuzës nga ana e Dhomave të Specializuara në Hagë, Krasniqi është arrestuar dhe pritet të bëhet transferimi …

Mass: Zgjidhja Kosovë-Serbi është vonuar, në BE s’ka vend për shtete që mohojnë krimet e luftës

Mass: Zgjidhja Kosovë-Serbi është vonuar, në BE s’ka vend për shtete që mohojnë krimet e luftës Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Mass, ka folur sot për dialogun në …