• March 8, 2021

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Kosovo Stronger than ever

Kosovo Stronger than ever The people of Kosovo have spoken! Albin Kurti has spoken! Vetevendosje is about to transform Kosova (Kosovo)! No more suppression, no more corruption…it’s about to be an …

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo US President Joe Biden has said the United States remains steadfast in its support for Serbia’s European integration, but has called for reforms and an …

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

Voting only with Kosovo documents

Voting only with Kosovo documents Zarko Ristic from northern Kosovo says he was provided with a Kosovo document when he planned to go to Shkodra, Albania, to visit a historic monument. …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Eliot Engel: Kam qenë gjithmonë kundër shkëmbimit të territoreve

Udhëheqësi i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve, Eliot Engel ka thënë se është kundër idesë së shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, pasi do të hapej …

Daçiq: Shqiptarët e Luginës janë zemëruar pasi atje dikur “kam arrestuar terroristë”

Kryetari i ri i parlamentit të Serbisë, Ivica Daçiq, gjatë një interviste në TV Hepi të Beogradit, u pyet edhe për deklaratat e deputetit nga Lugina e Preshevës, Shaip Kamberi, dje …

Hoti shuan Task-Forcën e antikorrupsion

Qeveria e Kosovës tha se ishte jo ligjor funksionimi i Task-Forcës antikorrupiosn brenda policisë. Ky vendim u kritikua ashpër nga shoqëria civile, por edhe nga ambasadori gjerman në Kosovë. Një vendim …

DËMTOHET MURALI NË SHKOLLËN E BUJANOCIT

Dikush ka dëmtuar një mural të bërë në shkollën fillore “Naim Frashëri” në Bujanoc, ku mbi muralin e krijuar nga artisti shqiptar Nexhat Boriçi, për të falëmnderuar Kosovën dhe Shqipërinë për …

Zeri lugines ne kuvend te Beogradit ! (VIDEO)

Shaip Kamberi i drejtohet Ivica Daçiqit: “Mjafton motivi që të mohohet ekzistimi i varrezave masive të viktimave të luftës së Kosovës, që të votojmë kundër Jush” .

Kosova mirëpret vëmendjen e Bidenit

Në një deklaratë të fushatës zgjedhore, kandidati për president të SHBA-së, Joe Biden, ka shpalosur vizionin e tij për marrëdhëniet e Amerikës me Kosovën dhe Shqipërinë. Në deklaratën e publikuar të …

Statusi i pavarësisë së Kosovës është i panegociueshëm sipas së drejtës ndërkombëtare

Duhet mbajtur parasyh faktin se deri më sot (1945-2020), pas njohjes së pavarësisë së ndonjë shteti, siç është së fundi, edhe rasti Kosovës së Shqipërisë Etnike(17 shkurt 2008), nuk ka ndodhur …

Marrëveshja me Serbinë/ Thirrja e fortë e nipit të Adem Jasharit: Të mos preket Kushtetuta

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, i cili është njëkohësisht edhe djali i Hamëz Jasharit dhe nipi i komandantit legjendar të UÇK, Adem Jashari përmes një postimi në Facebook u …