• January 22, 2021

Albania COVID-19 Update 20 January: 4 Dead, 670 Infections, 505 Recoveries

Four people infected with COVID-19 have died in Albania in the last 24 hours, bringing the death toll to 1,291. The victims’ age varies between 37 and 77. 670 new cases …

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM VIDEO )

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM ) America’s 46th President: Joe Biden’s long road to the White House / Euronews

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections.

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections. Sources from Vetevendosje confirmed the news for …

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan Democrat leader Lulzim Basha has issued a statement to the media right …

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania President of the Republic, Ilir Meta has called Monday for efforts to provide the young people of Albania with all …

Greece / Dasho Kurti Confesses: “My Sounds Are Bridges Of Friendship And Brotherhood”

Greece / Dasho Kurti Confesses: “My Sounds Are Bridges Of Friendship And Brotherhood” Words sometimes even exaggerate or exaggerate. Sounds never! Especially the more echoed the music of Dasho Kurti, the …

Rama reacts after the letter of the French embassy: I did not attack any ally, I stand by the statement about vaccines

Rama reacts after the letter of the French embassy: I did not attack any ally, I stand by the statement about vaccines Prime Minister Edi Rama reacted on Facebook after the …

The Supreme Court Is Unlocked After 3 Years

The Supreme Court Is Unlocked After 3 Years The Supreme Court risks remaining blocked for the next 2-3 years if its staff is not filled with new judges. Vice President Sokol …

Snowfall and frost, how is the road situation in Albania and the axes where chains are needed

Snowfall and frost, how is the road situation in Albania and the axes where chains are needed The Albanian Road Authority has provided information regarding the situation on the road axes, …

Rrugëtimi i Ismail Qemalit/ Ekspozita në Muzeun Historik Kombëtar në 177 vjetorin e lindjes (Video)

Rrugëtimi i Ismail Qemalit/ Ekspozita në Muzeun Historik Kombëtar në 177 vjetorin e lindjes Në përkujtim të 177 vjetorit të lindjes së Ismail Qemalit Muzeu Historik Kombëtar, në bashkëpunim me gjimnazin …

Konferencë Shkencore Për Arbëreshët, QSPA Thirrje Për Studiuesit

Konferencë Shkencore Për Arbëreshët, QSPA Thirrje Për Studiuesit Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët, QSPA organizon një konferencë shkencore ku në fokus do të jetë: “Arbëreshët në fokusin e shtetit …

Francë/ Gëzim Myshketa Në Premierën Finale Të Operas Giuseppe Verdi ′′FALSTAFFF

Francë/ Gëzim Myshketa Në Premierën Finale Të Operas Giuseppe Verdi ′′FALSTAFFF Pas një kohe të gjatë pa publik sallat e teatrove në mbarë botën po përpiqen ti rikthehen normalitetit. Me një …

Historia e Ajdin Asllan nga Leskoviku dhe krijimtaria e tij muzikore në SHBA

Historia e Ajdin Asllan nga Leskoviku dhe krijimtaria e tij muzikore në SHBA Ajdin Asllan, i njohur dhe si Ajdin Leskoviku, lindi në Leskovik më 12 mars 1895. Arriti në Nju …

Aktori i madh Robert Ndrenika feston sot ditëlindjen, Veliaj e uron: Jetë të gjatë i dashur, të duam shumë!

Aktori i madh Robert Ndrenika feston sot ditëlindjen, Veliaj e uron: Jetë të gjatë i dashur, të duam shumë! Kryebashkiaku Erion Veliaj i ka uruar ditëlindjen ikonës së teatrit dhe të …

Pino Chimenti, Artisti Abstrakt Arbëresh

Pino Chimenti, Artisti Abstrakt Arbëresh Pino Chimenti është një artist arbëresh me stil abstrakt. Në pikturën e tij, çdo pjesëz është një peizazh me pyje orendish, që marrin drejtimin për në …

Baleti Kombëtar i Kosovës në kopertinën e revistës amerikane të arteve

Baleti Kombëtar i Kosovës në kopertinën e revistës amerikane të arteve Baleti Kombëtar i Kosovës ka zënë vend në kopertinën e revistës amerikane të arteve në New York, “Revista 1212”. Lajmi …

Në Vendlindjen E De Radës, Brenda Shtëpisë Së Poetit Madh Arbëresh

Në Vendlindjen E De Radës, Brenda Shtëpisë Së Poetit Madh Arbëresh Një udhëtim interesant në të shkuarën dhe të tashmen propozon cikli i radhës me foto reportazhe realizuar nga gazetari shqiptar …

“Fjalët e qiririt” këndohen në Vjenë/ Rrëfimi i artistit shqiptar, Saimir Pirgu në “Exclusive”

“Fjalët e qiririt” këndohen në Vjenë/ Rrëfimi i artistit shqiptar, Saimir Pirgu në “Exclusive” Exclusive sjell tenorin më të famshëm shqiptar, Saimir Pirgu, me interpretimin më të fundit të ti të …

Shkrimtarja shqiptare e nis 2021-in me çmimin e parë letrar

Shkrimtarja shqiptare e nis 2021-in me çmimin e parë letrar Shkrimtarja Irma Kurti ka fituar një tjetër çmim, duke e nisur kështu me trofe vitin 2021. Shkrimtarja shqiptare ka fituar çmimin …