• December 4, 2020

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg Pak ditë më parë historiani Arben Llalla publikoi kopertinën e librit të pedagogut të greqishtes në Universitetin “Eqrem …

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

Tetovë, me fishekzjarre festojnë 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Tetovë, me fishekzjarre festojnë 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë Në sheshin Iliria në Tetovë me fishekzjarre po festohet 108 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë.

Mesiq: Kombi maqedonas është fakt historik, nuk e ka krijuar as Tito as Kominterna

Mesiq: Kombi maqedonas është fakt historik, nuk e ka krijuar as Tito as Kominterna Ish presidenti kroat, Stipe Mesiq në një intervistë për mkd.mk ka theksuar se marrëdhënia midis Bullgarisë dhe …

Situata dramatike nga covid-i, Maqedonia e Veriut deklaron gjendjen e krizës për 30 ditë

Situata dramatike nga covid-i, Maqedonia e Veriut deklaron gjendjen e krizës për 30 ditë Qeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi gjatë mbledhjes së sotme të shpallë gjendjen e krizës për 30 …

Sela: Dështuesit kanë emër dhe mbiemër! Zaev, Osmani dhe Dimitrov të japin dorëheqje

LSDM dhe BDI dështuan në plotësimin e premtimit gjatë zgjedhjeve parlamentare se vendi do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian dhe për këtë gjë ata duhet të japin dorëheqje, deklaroi kryetari i …

Ali Ahmeti shpërndan një video me rrëfimin e ish ushtarit Ilir Morina

Lideri i BDI -së Ali Ahmeti ka ndarë disa momente shumë emocionuese përmes një postimi në rrjetin social Facebook,që ka të bëjë me rrëfimin e një ish luftëtari të lirisë Ilir …

Shqiptarët që po asimilohen/ Në anën maqedonase të Prespës, nuk e deklarojnë më identitetin

Zona e Prespës që i takon sot Maqedonisë së Veriut dikur jetohej masivisht nga shqiptarët Por sot situata në komunën e Rëshenjës, në këtë pjesë të Prespës është shumë e ndryshme. …

Bullgaria nuk heq dorë nga kushtet për Maqedoninë e Veriut

Mbledhja e parë ndërqeveritare ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Maqedonisë së Veriut, që nënkupton edhe nisjen e biedimeve të anëtarësimit në union, bazuar në qëndrimet e palëkundëra të Sofjes, nuk do të …

Edhe dy shtetas të Maqedonisë së Veriut të përfshirë në sulmin në Vjenë

Katër civilë janë vrarë dhe 22 janë plagosur gjatë sulmit të së hënës në Vjenë, të cilin, autoritetet austriake e cilësuan si “terrorist”. Policia austriake vrau sulmuesin, që e identifikuan si …