• January 22, 2021

Albania COVID-19 Update 20 January: 4 Dead, 670 Infections, 505 Recoveries

Four people infected with COVID-19 have died in Albania in the last 24 hours, bringing the death toll to 1,291. The victims’ age varies between 37 and 77. 670 new cases …

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM VIDEO )

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM ) America’s 46th President: Joe Biden’s long road to the White House / Euronews

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections.

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections. Sources from Vetevendosje confirmed the news for …

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan Democrat leader Lulzim Basha has issued a statement to the media right …

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania President of the Republic, Ilir Meta has called Monday for efforts to provide the young people of Albania with all …

Greece / Dasho Kurti Confesses: “My Sounds Are Bridges Of Friendship And Brotherhood”

Greece / Dasho Kurti Confesses: “My Sounds Are Bridges Of Friendship And Brotherhood” Words sometimes even exaggerate or exaggerate. Sounds never! Especially the more echoed the music of Dasho Kurti, the …

Rama reacts after the letter of the French embassy: I did not attack any ally, I stand by the statement about vaccines

Rama reacts after the letter of the French embassy: I did not attack any ally, I stand by the statement about vaccines Prime Minister Edi Rama reacted on Facebook after the …

The Supreme Court Is Unlocked After 3 Years

The Supreme Court Is Unlocked After 3 Years The Supreme Court risks remaining blocked for the next 2-3 years if its staff is not filled with new judges. Vice President Sokol …

Snowfall and frost, how is the road situation in Albania and the axes where chains are needed

Snowfall and frost, how is the road situation in Albania and the axes where chains are needed The Albanian Road Authority has provided information regarding the situation on the road axes, …

Kim Mehmeti: ‘Shqipëritë’ tona tkurren, e burrështetasit tanë pasurohen

Kim Mehmeti: ‘Shqipëritë’ tona tkurren, e burrështetasit tanë pasurohen Nga Kim Mehmeti Ka burrështetas që e han dhe e harxhojnë popullin dhe vendin e vet dhe, ka burrështetas që e begatojnë …

Sёmundja qё po rrёnon shqiptarёt

Sёmundja qё po rrёnon shqiptarёt!? Nga Dr. Asllan Tahiraj Ky ishte titulli i njё artikulli nё njё nga mediat mё tё ndjekura nga shqiptarёt. Nё fakt ky titull tradhtonte vetveten, sepse …

Ja kush paguhet nga Athina per te destabilizuar shtetin Shqiptar

Ja kush paguhet nga Athina per te destabilizuar shtetin Shqiptar Doni fakte , subjekte dhe emra ju ? Ja u jap une me shumice madje……ne fakt ju a jep vete shtypi …

Votat e politikës së jashtme

Votat e politikës së jashtme Preç Zogaj Atë e bëri të jashtëzakonshme ceremonia e pritjes me shumë elemente dhe simbole të Perandorisë otomane, sikurse edhe programi i veçantë i krejt vizitës …

Shqiptarët të tradhtuar nga politikanët e saj/SHBA dhe Turqia në luftë që mos t’i japim territoret Greqisë

Shqiptarët të tradhtuar nga politikanët e saj/SHBA dhe Turqia në luftë që mos t’i japim territoret Greqisë SHBA dhe Turqia ka 10 vite që përpiqen të ndalojnë kokat e politikës së …

” ÇDO POPULL MERITON, QEVERINË QË VOTON “

” ÇDO POPULL MERITON, QEVERINË QË VOTON ” Kështu do e nisja këtë shkrim teksa në morinë e postimeve të statuseve, të fotove, të videove në rrjete sociale ndeshem jo vetëm …

Viti Ndryshe I Organizatës Dy-Gjuhësore AADLC Dhe Shkollës Children Of The Eagle

Viti Ndryshe I Organizatës Dy-Gjuhësore AADLC Dhe Shkollës Children Of The Eagle Nga Drita Gjongecaj Viti që po lëmë pas ka qenë me shumë sfida edhe për organizatën tone ashtu si …

Na kanë ndarë për së gjalli

Na kanë ndarë për së gjalli NGA: NASHO BAKALLI U bënë thuajse pesëdhjetë vite qysh se shkela për të parën herë tokën shqiptare të Kosovës. Mësova atje shprehjen “Na kanë ndarë …

“Letra Nga Diaspora”, Ftesë Për Lexim Dhe Diskutim

“Letra Nga Diaspora”, Ftesë Për Lexim Dhe Diskutim Nga Mimoza Hysa Dikur shtegtarë ishin vetëm zogjtë. Njerëzit ikanakë tregoheshin me gisht. Dhe sado të endeshin, për luftëra apo pasuri, gjithnjë ëndërronin …

Çka i bejme vetes nuk na i bene askush?!! Nga Shqipe HOXHA Lahuta jonë pellasge/ilire/shqiptare zbritur qysh nga Centaurët e lapithëve të Thesalisë ! Centauri Cheiron, i cili në vend të …