• January 22, 2021

Albania COVID-19 Update 20 January: 4 Dead, 670 Infections, 505 Recoveries

Four people infected with COVID-19 have died in Albania in the last 24 hours, bringing the death toll to 1,291. The victims’ age varies between 37 and 77. 670 new cases …

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM VIDEO )

INAGURATION OF JOE BIDEN ( LIVE STREAM ) America’s 46th President: Joe Biden’s long road to the White House / Euronews

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections.

The Central Election Commission of Kosovo has banned Albin Kurti, the leader of the largest party Vetevendosje, from running in the February 14 elections. Sources from Vetevendosje confirmed the news for …

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan

“The days of the government are numbered” Basha to Rama: The EU will help us with the economic plan Democrat leader Lulzim Basha has issued a statement to the media right …

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania

Meta seeks efforts to create chances for youths’ future in Albania President of the Republic, Ilir Meta has called Monday for efforts to provide the young people of Albania with all …

Greece / Dasho Kurti Confesses: “My Sounds Are Bridges Of Friendship And Brotherhood”

Greece / Dasho Kurti Confesses: “My Sounds Are Bridges Of Friendship And Brotherhood” Words sometimes even exaggerate or exaggerate. Sounds never! Especially the more echoed the music of Dasho Kurti, the …

Rama reacts after the letter of the French embassy: I did not attack any ally, I stand by the statement about vaccines

Rama reacts after the letter of the French embassy: I did not attack any ally, I stand by the statement about vaccines Prime Minister Edi Rama reacted on Facebook after the …

The Supreme Court Is Unlocked After 3 Years

The Supreme Court Is Unlocked After 3 Years The Supreme Court risks remaining blocked for the next 2-3 years if its staff is not filled with new judges. Vice President Sokol …

Snowfall and frost, how is the road situation in Albania and the axes where chains are needed

Snowfall and frost, how is the road situation in Albania and the axes where chains are needed The Albanian Road Authority has provided information regarding the situation on the road axes, …

4 të vrarët e ’21 Janarit’ Shpalken ‘Dëshmorë të Atdheut’ 4 të vrarët e 21 janarit

4 të vrarët e ’21 Janarit’ Shpalken ‘Dëshmorë të Atdheut’ 4 të vrarët e 21 janarit Rama: Sot një ditë reflektimi në rrugën e reformimit të sistemit të drejtësisë TIRANË- 4 …

Akuzat ndaj Francës dhe BE për vaksinat/ Rama: S’kam bërë sherr, do mbroj dinjitetin e ven

Akuzat ndaj Francës dhe BE për vaksinat/ Rama: S’kam bërë sherr, do mbroj dinjitetin e ven Kryeministri Edi Rama ka folur edhe një herë për deklaratën që ka bërë për Francën …

Librazhd / Emigrant fellow villagers finance the construction of the house of the 43-year-old sick man (PHOTO

Librazhd / Emigrant fellow villagers finance the construction of the house of the 43-year-old sick man (PHOTO Një 43 vjeçar nga Çerçani i Njësisë Administrative Hotolisht i Librazhdit që vuan nga …

Parandalimi i shit-blerjes së votave”, kreu i KQZ-së takim me kryediplomaten amerikane Yuri Kim

Parandalimi i shit-blerjes së votave”, kreu i KQZ-së takim me kryediplomaten amerikane Yuri Kim Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi është takuar ditën e sotme me ambasadoren e Shteteve …

Fillon acari, zonat në Shqipëri që pritet të mbulohen nga bora në orët në vijim

Fillon acari, zonat në Shqipëri që pritet të mbulohen nga bora në orët në vijim Pas reshjeve të shiut të shiut që mbizotëruan vendin dhe shkaktuan përmbytje në shumë zona pritet …

Historia ushtarake shqiptare – muze dhe pjesë e guidës turistike të Tiranës

Historia ushtarake shqiptare – muze dhe pjesë e guidës turistike të Tiranës Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar të enjten hapjen e muzeut të ri për historinë e Forcave të Armatosura Shqiptare. …

Sot do të shqyrtohet projekt-ligji në Greqi për zgjerimin me 12 milje në Jon

Sot do të shqyrtohet projekt-ligji në Greqi për zgjerimin me 12 milje në Jon Projekt-ligji në Greqi për zgjerimin e ujërave territoriale me 12 milje në detin Jon fillon sot shqyrtimin …

Nis procesi i vaksinimit Në Shqipëri bus procesi I vaksinimit ku kryeministri Edi Rama mes të parëve

Nis procesi i vaksinimit Në Shqipëri bus procesi I vaksinimit ku kryeministri Edi Rama mes të parëve Kryeministri Edi Rama ka marrë vaksinën e Pfizer-it, në ditën e parë të nisjes …

“Atdheu në zemrën e klerikëve myslimanë”, Meta vlerëson librin e imamit Abdishahi: Porosi e çmuar për brezat e rinj!

“Atdheu në zemrën e klerikëve myslimanë”, Meta vlerëson librin e imamit Abdishahi: Porosi e çmuar për brezat e rinj! Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë në promovimin e librit të imamit …