• December 4, 2020

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg Pak ditë më parë historiani Arben Llalla publikoi kopertinën e librit të pedagogut të greqishtes në Universitetin “Eqrem …

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

Ish-Kapiteni I Kombëtares Përgatit Talentet Në Amerikë

Ish-Kapiteni I Kombëtares Përgatit Talentet Në Amerikë Shumë fëmijë shqiptarë të lindur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të apasionuar pas futbollit po trajnohen nga ish-kapiteni i Kombëtares Ansi Agolli. Kur …

Futbollisti Shqiptar Myrto Uzuni Shënon Gol Ndaj Juventusit

Futbollisti Shqiptar Myrto Uzuni Shënon Gol Ndaj Juventusit Futbollisti shqiptar Myrto Uzuni ka gjetur golin e parë në sfidën e parë si titullar në Champions League. Sulmuesi i kombëtares kuqezi, ka …

Cikalleshi: Të Shënosh Për Kombëtaren, Kënaqësi Që Nuk Ta Jep Asnjë Gol Tjetër

Cikalleshi: Të Shënosh Për Kombëtaren, Kënaqësi Që Nuk Ta Jep Asnjë Gol Tjetër Sokol Cikalleshi vazhdon karrierën e tij sportive në Turqi, por kur vesh fanellën kuqezi të Kombëtares, nuk zhgënjen …

Talenti Shqiptar Që Synon Të Bëhet Si Lionel Messi

Talenti Shqiptar Që Synon Të Bëhet Si Lionel Messi Armando Dobra i kanë mjaftuar vetëm pak minuta në debutimin e tij me Kombëtaren U-19 që t’i tregonte të gjithëve se kishte …

Britani E Madhe/ Florian Marku Për “Mirror”: Shqiptarët, Motivi Im Të Eci Para

Më 11 nëntor boksieri shqiptar Florian Marku mundi kundërshtarin e tij anglez, Muma Muemba në vetëm 1 minutë e 50 sekonda, duke vijuar me rezultate pozitive pas një pauze afro 2-vjeçare. …

Rumani / Futbollisti Shqiptar Armando Vajushi Pozitiv Në Testin E Koronavirusit

Armando Vajushi ka dal pozitiv me COVID-19 dhe është i izoluar. Sulmuesi shkodran, pjesë e Petrolul Ploiesti në Rumani u testua të enjten e kaluar dhe doli pozitiv, sikurse edhe pesë …

Itali/ Marash Kumbulla Lider Absolut Te Roma. Ja Vlerësimi I Mediave Italiane

Talenti i tij u vu në vitrinë që në sezonin e kaluar dhe u duartrokit edhe nga media italiane, kjo e fundit nuk ngurron kurrë që t’i bëjë komplimente (sigurisht kur …

Gjermani/ Lirim Zendeli: Ja Regjimi I Një Kampioni Në Sportin E Garave Me Makina

Lirim Zendeli është i vetmi shqiptar i përfshirë në botën e garave me makina, teksa është pjesë e Formula 3 dhe kërkon me ngulm të kalojë një kategori më lartë, në …

Komentatori I IJF-Së: Xhudistet E Kosovës Janë Të Klasit Botëror

Emra të tjerë shqiptarë po njihen me tituj në nivel ndërkombëtarë falë talentit të tyre në xhudo. Ekipi i Kosovës në Xhudos ka fituar dy medalje në Grand Slamin e Budapestit, …