• December 4, 2020

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg Pak ditë më parë historiani Arben Llalla publikoi kopertinën e librit të pedagogut të greqishtes në Universitetin “Eqrem …

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

Mërgimtarët Këtë Vit Dërguan 800 Milionë Euro Në Kosov

Mërgimtarët Këtë Vit Dërguan 800 Milionë Euro Në Kosovë Qytetarët e Kosovës që jetojnë nëpër vend të ndryshme të botës edhe këtë vit kanë dërguar para të majme në vendlindje. Nga …

Ish-Kapiteni I Kombëtares Përgatit Talentet Në Amerikë

Ish-Kapiteni I Kombëtares Përgatit Talentet Në Amerikë Shumë fëmijë shqiptarë të lindur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të apasionuar pas futbollit po trajnohen nga ish-kapiteni i Kombëtares Ansi Agolli. Kur …

88-year-old man who has appeared 14 times in protest against HEC: I will rise from the grave

88-year-old man who has appeared 14 times in protest against HEC: I will rise from the grave (VETTING) – In Kaçinar of Mirdita, the residents have been protesting for several months. …

WB: Pandemic will worsen other health indicators, Albania one of the most endangered

WB: Pandemic will worsen other health indicators, Albania one of the most endangered The World Bank announces that the Covid-19 pandemic will cause a deterioration in key health indicators. The pandemic …

Konflikti bullgaro-maqedonas, Ratkoceri: Politika shqiptare duhet të qëndroj krahë asaj maqedonase

Konflikti bullgaro-maqedonas, Ratkoceri: Politika shqiptare duhet të qëndroj krahë asaj maqedonase Botuesi Arben Ratkoceri i ftuar në emisionin “Programi 200” në Alsat ku u debatuar rreth raporteve Maqedoni-Bullgari dhe se çfarë …

Serbët nuk “heqin dorë” nga Kosova

Serbët nuk “heqin dorë” nga Kosova Gjysma e qytetarëve të Serbisë mbështesin dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, mbi 90 për qind nuk presin asnjë dobi nga ky proces, kurse gati një …

Viktima dhe mbi 800 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dymbëdhjetë viktima dhe mbi 800 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri Dymbëdhjetë pacientë të tjerë me COVID-19 humbën jetën 24 orët e fundit ndërkohë që 832 persona u diagnostikuan mbartës …

Tragjedi në Greqi/ Fëmija shqiptar digjet i gjallë në banesë, halla shpëton dy vëllezërit

Tragjedi në Greqi/ Fëmija shqiptar digjet i gjallë në banesë, halla shpëton dy vëllezërit Tragjedi e vërtete në një spital në Selanik. Një djal 16 vjecar, fëmija i një cifti shqiptar …

Disa të vrarë pasi një makinë goditi këmbësorët në Trier të Gjermanisë

Disa të vrarë pasi një makinë goditi këmbësorët në Trier të Gjermanisë Një veturë ka shkelur disa njerëz në një zonë këmbësorësh në qytetin perëndimor Trier në Gjermani, duke vrarë katër …

The Seven Albanian Assets That Are Part Of The World Heritage

The Seven Albanian Assets That Are Part Of The World Heritage A small country like Albania but with rare assets and a rich cultural heritage, where seven of them are already …