• December 4, 2020

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg

Historiania trondit Greqinë: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojës është pellazg Pak ditë më parë historiani Arben Llalla publikoi kopertinën e librit të pedagogut të greqishtes në Universitetin “Eqrem …

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine

Albanian Doctor: We Still Need To Be Careful, To Give Time To Science To Finalize The Vaccine Dr. Pashko Rr Camaj is one of the public health authorities in the Albanian …

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë

Nxënësit E Shkollës Shqipe “Alba Life” Festuan 108-Vjetorin E Pavarësisë Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan …

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas

Arbëreshët Në Kosovë Me Dramën E Mario Calivas Vepra “ARA” e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra “ARA” do vihet në skenë …

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit

Fillon Zbatimi I Kodit Zgjedhor Për Votën E Shtetasve Jashtë Vendit Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor për mundësimin e votimit të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit në fletoren zyrtare është …

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës

1 Vit Nga Tërmeti / Si I Ndihmuan Bashkëkombësit, Shqiptarët E Diasporës Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh goditi Shqipërinë qëndrore duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë. 51 …

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb Në Kroaci sot nisi aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i …

Yuri Kim wishes Flag and Independence Day: Long live Independent Albania!

Yuri Kim wishes Flag and Independence Day: Long live Independent Albania! The American Ambassador in Tirana, Yuri Kim, wished the Flag Day and the Independence Day of Albania. Through a post …

Media greke sulmon gjeneralin shqiptar pas analizës në ABC: Gjejmë forma të tjera për sulm

Media greke sulmon gjeneralin shqiptar pas analizës në ABC: Gjejmë forma të tjera për sulm Media greke Protothema sulmon gjeneralin shqiptar Piro Ahmetaj, i cili në një analizë të botuar pak …

Dallime midis Gjermanisë dhe Francës në botën pas Trumpit

Dallime midis Gjermanisë dhe Francës në botën pas Trumpit Presidenti francez Macron ka kritikuar me ashpërsi të pazakontë ministren gjermane të Mbrojtjes. Gjermania e Franca janë përplasur publikisht se a duhet …

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/Ura e Bosforit në Stamboll ndriçohet kuq e zi

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/Ura e Bosforit në Stamboll ndriçohet kuq e zi Shumë vende në botë i janë bashkuar festës shqiptare në këtë 28 nëntor. Ura e Bosforit në Stamboll …

Tetovë, me fishekzjarre festojnë 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Tetovë, me fishekzjarre festojnë 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë Në sheshin Iliria në Tetovë me fishekzjarre po festohet 108 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë.

Për 28 Nëntor, Osmani i ndan “Urdhrin e Lirisë”, Rifat Jasharit

Për 28 Nëntor, Osmani i ndan “Urdhrin e Lirisë”, Rifat Jasharit Ushtruesja e detyrës së presidencës, Vjosa Osmani, në nderë të festës së 28 Nëntorit, ka ndarë “Urdhrin e Lirisë”, Rifat …

Flamuri Me Të Cilin U Varros Ismail Qemali

Flamuri Me Të Cilin U Varros Ismail Qemali Identifikimi i një objekti me kaq rëndësi për kombin shqiptar, nuk është një ngjarje e zakonshme. Ajo meriton një vëmendje të veçantë për …

Deklarata e Nënës se Ushtarit serb dridh Specialen

Deklarata e Nënës se Ushtarit serb dridh Specialen Deklarata e Nënës se Ushtarit serb dridh Specialen. Ku thotë po të ishte Ushtria Çlirimtare e Kosovës që bën krime m’i kishte vrarë …

Hoti: There is no pact between Pristina and Belgrade for the visits of Serbian officials to Kosovo

Hoti: There is no pact between Pristina and Belgrade for the visits of Serbian officials to Kosovo The Prime Minister of Kosovo, Avdullah Hoti, has denied the news in the media …

President Meta: The members of KED will be selected on 4th December

President Meta: The members of KED will be selected on 4th December The lot for the selection of members of the Judicial Appointments Council will take place on December 4 in …