• May 12, 2021

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Kosovo Stronger than ever

Kosovo Stronger than ever The people of Kosovo have spoken! Albin Kurti has spoken! Vetevendosje is about to transform Kosova (Kosovo)! No more suppression, no more corruption…it’s about to be an …

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo US President Joe Biden has said the United States remains steadfast in its support for Serbia’s European integration, but has called for reforms and an …

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

Voting only with Kosovo documents

Voting only with Kosovo documents Zarko Ristic from northern Kosovo says he was provided with a Kosovo document when he planned to go to Shkodra, Albania, to visit a historic monument. …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Osmani e shqetësuar me vendimin e KQZ-së për votuesit jashtë Kosovës

Osmani e shqetësuar me vendimin e KQZ-së për votuesit jashtë Kosovës Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, i ka dërguar një letër Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ku i ka kërkuar …

Maqedonia e V. dhe Bullgaria u rikthehen bisedimeve për kontestet

Maqedonia e V. dhe Bullgaria u rikthehen bisedimeve për kontestet Një komision i përbashkët i Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë gjatë takimit ku është diskutuar për çështjet e historisë dhe arsimit. …

Vaccination against COVID-19 starts in Albania

Vaccination against COVID-19 starts in Albania Vaccination against COVID-19 has started in Albania, where the first to receive this service are health workers, who will be followed by police and other …

Majlinda Kelmendi i sjell tjetër medalje Kosovës

Majlinda Kelmendi i sjell tjetër medalje Kosovës Vjen edhe medalja e dytë për Kosovën në Masterin e Dohas, këtë herë është e bronztë. Është kampionia Olimpike, Majlinda Kelmendi, e cila fitoi …

Rama merr përsipër negociatat Turqi-Greqi/ Cavushoglu: Gati të takoj Dendias në Tiranë

Rama merr përsipër negociatat Turqi-Greqi/ Cavushoglu: Gati të takoj Dendias në Tiranë Turqia është e gatshme që te ulet ne tryeze me Greqine per debatin per kufijte detar, ne Tirane. Lajmi …

Nis procesi i vaksinimit Në Shqipëri bus procesi I vaksinimit ku kryeministri Edi Rama mes të parëve

Nis procesi i vaksinimit Në Shqipëri bus procesi I vaksinimit ku kryeministri Edi Rama mes të parëve Kryeministri Edi Rama ka marrë vaksinën e Pfizer-it, në ditën e parë të nisjes …

Wie viele Unternehmen sind in der Schweiz 2013 bis 2020 gegründet worden und wie viele gehören AlbanerInnen?

Wie viele Unternehmen sind in der Schweiz 2013 bis 2020 gegründet worden und wie viele gehören AlbanerInnen? Die Corona Krise konnte die UnternehmensgründerInnen in der Schweiz auch im Jahre 2020 nicht …

Shqiptari bëhet baba i katërnjakëve në Gjermani

Shqiptari bëhet baba i katërnjakëve në Gjermani Katërnjak kanë lindur në Klinikën e Gjinekologjisë në spitalin e Augsburgut. Kjo gjë ndodh një herë në 100 vjet mesatarisht pa terapi të fertilitetit. …

BNT Electronics, zgjidhje për biznesin tuaj, firma e parë e certifikuar në Shqipëri sjell sistemin eBills për fiskalizimin

BNT Electronics, zgjidhje për biznesin tuaj, firma e parë e certifikuar në Shqipëri sjell sistemin eBills për fiskalizimin BNT Electronis, firma e parë e certifikuar në Shqipëri për tregtimin e kasave …

In Athens With The Sea Issue On The Agenda, Greek Media “Pressure” Rama: It Is Also Related To Albania’s European Aspirations

In Athens With The Sea Issue On The Agenda, Greek Media “Pressure” Rama: It Is Also Related To Albania’s European Aspirations After a two-day visit to Turkey, Prime Minister Edi Rama …