• May 12, 2021

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Kosovo Stronger than ever

Kosovo Stronger than ever The people of Kosovo have spoken! Albin Kurti has spoken! Vetevendosje is about to transform Kosova (Kosovo)! No more suppression, no more corruption…it’s about to be an …

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo US President Joe Biden has said the United States remains steadfast in its support for Serbia’s European integration, but has called for reforms and an …

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

Voting only with Kosovo documents

Voting only with Kosovo documents Zarko Ristic from northern Kosovo says he was provided with a Kosovo document when he planned to go to Shkodra, Albania, to visit a historic monument. …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Meeting in Greece, PJIU condems Rama: Lack of transparency

Meeting in Greece, PJIU condems Rama: Lack of transparency Party for Justice, Integration and Unity (PJIU) says that there is no transparency so far for the meetings that Prime Minister Edi …

Major floods in Albania, ARA made an announcement on the situation

Major floods in Albania, ARA made an announcement on the situation Albanian Road Authority (ARA) has made a summary of the situation on the road axes, due to the bad weather …

Destinacione Shqiptare/ Shpella E Trenit Apo “Gryka E Ujkut”, Histori E Lashtë

Destinacione Shqiptare/ Shpella E Trenit Apo “Gryka E Ujkut”, Histori E Lashtë Shpella e Trenit ndodhet në rrethin e Devollit e njohur edhe si “Gryka e Ujkut”, ndodhet në pjesën perëndimore …

Pse nuk lejohen shkollat në gjuhën shqipe në Greqi e Turqi

Pse nuk lejohen shkollat në gjuhën shqipe në Greqi e Turqi Hasan Luçi Shkollat e shumta të niveleve të ndryshme, nga fillore në universitete, të Turqisë dhe Greqisë në Shqipëri u …

Doli nga shtypi kompleti 8-vëllimësh i Prof. Ismail Ahmedit

Doli nga shtypi kompleti 8-vëllimësh i Prof. Ismail Ahmedit Në përfundim të këtij viti, SHB “Logos-A” ka kënaqësinë që ta prezantojë botimin më të ri – serinë 8-vëllimëshe të autorit Ismail …

Votat e politikës së jashtme

Votat e politikës së jashtme Preç Zogaj Atë e bëri të jashtëzakonshme ceremonia e pritjes me shumë elemente dhe simbole të Perandorisë otomane, sikurse edhe programi i veçantë i krejt vizitës …

Aktori i madh Robert Ndrenika feston sot ditëlindjen, Veliaj e uron: Jetë të gjatë i dashur, të duam shumë!

Aktori i madh Robert Ndrenika feston sot ditëlindjen, Veliaj e uron: Jetë të gjatë i dashur, të duam shumë! Kryebashkiaku Erion Veliaj i ka uruar ditëlindjen ikonës së teatrit dhe të …

“Atdheu në zemrën e klerikëve myslimanë”, Meta vlerëson librin e imamit Abdishahi: Porosi e çmuar për brezat e rinj!

“Atdheu në zemrën e klerikëve myslimanë”, Meta vlerëson librin e imamit Abdishahi: Porosi e çmuar për brezat e rinj! Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë në promovimin e librit të imamit …

Kancelari Kurz flet për ndihmën që Austria po ua ofron të plagosurve nga shpërthimi në Ferizaj

Kancelari Kurz flet për ndihmën që Austria po ua ofron të plagosurve nga shpërthimi në Ferizaj Kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka thënë se vendi i tij as që e vë në …

Demokratët, gati me akuzat për shkarkimin e Trumpit

Demokratët, gati me akuzat për shkarkimin e Trumpit Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga demokratët po shpejton procesin për fillimin e procedurës së shkarkimit të presidentit, Donald Trump. Ata pritet që …