• May 12, 2021

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Kosovo Stronger than ever

Kosovo Stronger than ever The people of Kosovo have spoken! Albin Kurti has spoken! Vetevendosje is about to transform Kosova (Kosovo)! No more suppression, no more corruption…it’s about to be an …

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo US President Joe Biden has said the United States remains steadfast in its support for Serbia’s European integration, but has called for reforms and an …

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

Voting only with Kosovo documents

Voting only with Kosovo documents Zarko Ristic from northern Kosovo says he was provided with a Kosovo document when he planned to go to Shkodra, Albania, to visit a historic monument. …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Prodhimet e Kosovës në tregun e Serbisë

Marrëveshja për normalizim të marrëdhënieve ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë, e nënshkruar më 4 shtator 2020 në Uashington, ka bërë që kompania “Agro Kosova Holding” nga Suhareka, që merret me prodhimin …

Pino Chimenti, Artisti Abstrakt Arbëresh

Pino Chimenti, Artisti Abstrakt Arbëresh Pino Chimenti është një artist arbëresh me stil abstrakt. Në pikturën e tij, çdo pjesëz është një peizazh me pyje orendish, që marrin drejtimin për në …

Bebe Rexha’s Favorite: If You Are Albanian, You Should Have It In Every Cooking

Bebe Rexha’s Favorite: If You Are Albanian, You Should Have It In Every Cooking The singer of Albanian origin, Bebe Rexha has always proudly shown in interviews her origin. Recently, she …

The 101st Anniversary Of The Birth Of Ismail Qemali Is Commemorated In Cinema

The 101st Anniversary Of The Birth Of Ismail Qemali Is Commemorated In Cinema There can be no Albanian, big or small, who lives inside or outside the Albanian lands, has not …

Blogeri Suedez: Ja 15 Pjatat Më Të Mira Shqiptare

Blogeri Suedez: Ja 15 Pjatat Më Të Mira Shqiptare Një prej portaleve më të njohur të turizmit global, “Swedish Nomad”, poston rregullisht listat e tij mbi vende të ndryshëm, lista të …

Pelosi shqetësohet për kodet bërthamore, nga zyra i vodhën laptopin

Pelosi shqetësohet për kodet bërthamore, nga zyra i vodhën laptopin Kryetarja demokrate e Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi, bëri të ditur se ka biseduar sot me gjeneralin më të lartë në Pentagon …

“Kur shkolla ndryshon”, dokumentari i Rai-t mbi ruajtjen e kulturës shqiptare

“Kur shkolla ndryshon”, dokumentari i Rai-t mbi ruajtjen e kulturës shqiptare San Marzano është një nga komunat arbëreshe në Jug të Italisë, ku janë ruajtur gjuha, traditat dhe këngët shqipe. Në …

11 viktima dhe 100 raste të reja me Covid, 551 të shëruar

11 viktima dhe 100 raste të reja me Covid, 551 të shëruar Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 764 testime për Kovid dhe prej tyre …

Pesë të vdekur dhe 321 të infektuar me coronavirus për 24 orë

Pesë të vdekur dhe 321 të infektuar me coronavirus për 24 orë Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare …