• May 12, 2021

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Kosovo Stronger than ever

Kosovo Stronger than ever The people of Kosovo have spoken! Albin Kurti has spoken! Vetevendosje is about to transform Kosova (Kosovo)! No more suppression, no more corruption…it’s about to be an …

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo US President Joe Biden has said the United States remains steadfast in its support for Serbia’s European integration, but has called for reforms and an …

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

Voting only with Kosovo documents

Voting only with Kosovo documents Zarko Ristic from northern Kosovo says he was provided with a Kosovo document when he planned to go to Shkodra, Albania, to visit a historic monument. …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Sipërmarrësi Shqiptar Në SHBA: Pandemia Penalizoi Biznesin, Por Nuk Do Dorëzohem

Sipërmarrësi Shqiptar Në SHBA: Pandemia Penalizoi Biznesin, Por Nuk Do Dorëzohem Pandemia e koronavirus ka krijuar probleme për shumë biznese. Kriza ekonomike që ka shkaktuar COVID-19 ka prekur edhe sipërmarrësin shqiptar …

Konferencë Shkencore Për Arbëreshët, QSPA Thirrje Për Studiuesit

Konferencë Shkencore Për Arbëreshët, QSPA Thirrje Për Studiuesit Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët, QSPA organizon një konferencë shkencore ku në fokus do të jetë: “Arbëreshët në fokusin e shtetit …

Stuhia “Leandros” godet Ballkanin, zbritje ekstreme e temperaturave dhe reshje bore në Greqi

Stuhia “Leandros” godet Ballkanin, zbritje ekstreme e temperaturave dhe reshje bore në Greqi Në disa rrugë kombëtare policia ka pezulluar qarkullimin për shkak të trashësisë së dëborës, ndërsa në të tjera …

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar kërkon nga KQZ të shohë me përgjegjësi dhe seriozitet verifikimin e çdo aplikanti në diasporë

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar kërkon nga KQZ të shohë me përgjegjësi dhe seriozitet verifikimin e çdo aplikanti në diasporë Winter ImmuStrong Lobi Euro-Atlantik Shqiptar, ka reaguar për me replikat e shumta të …

Librazhd / Emigrant fellow villagers finance the construction of the house of the 43-year-old sick man (PHOTO

Librazhd / Emigrant fellow villagers finance the construction of the house of the 43-year-old sick man (PHOTO Një 43 vjeçar nga Çerçani i Njësisë Administrative Hotolisht i Librazhdit që vuan nga …

Si duhet të përgatitet Kosova për zgjedhjet e parakohshme në mes të pandemisë?

Si duhet të përgatitet Kosova për zgjedhjet e parakohshme në mes të pandemisë? Viola von Cramon-Taubadel, raportuese e Përhershme për Kosovën në Parlamentin Europian, Shefe e Misionit të Vëzhguesve të Zgjedhjeve …

Karakaçanov: Maqedonia e V., pjesa më tragjike e historisë bullgare

Karakaçanov: Maqedonia e V., pjesa më tragjike e historisë bullgare Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me …

Francë/ Gëzim Myshketa Në Premierën Finale Të Operas Giuseppe Verdi ′′FALSTAFFF

Francë/ Gëzim Myshketa Në Premierën Finale Të Operas Giuseppe Verdi ′′FALSTAFFF Pas një kohe të gjatë pa publik sallat e teatrove në mbarë botën po përpiqen ti rikthehen normalitetit. Me një …

“Connect Albania” Programi Ambicioz Për Angazhimin E Diasporës Në Vendlindje

“Connect Albania” Programi Ambicioz Për Angazhimin E Diasporës Në Vendlindje Albania” ishte fokusi i takimit të sotëm midis ministrit të Shtetit për Diasporën, Z. Pandeli Majko, zv. ministrit të Ekonomisë dhe …

Pirro i Epirit shkatërronte ushtritë romake dhe Kartagjene, si dhe ideoj një urë midis Shqipërisë dhe Italisë

Pirro i Epirit shkatërronte ushtritë romake dhe Kartagjene, si dhe ideoj një urë midis Shqipërisë dhe Italisë Pirroja, sipas Plinit, ishte i pari që konceptoi një urë të ngjashme përmes Adriatikut …