• August 3, 2021

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Professor Kristian Bukuroshi “Grand Master”, An Albanian Erudite Intellectual

Professor Kristian Bukuroshi “Grand Master”, An Albanian Erudite Intellectual Ruki Kondaj By Ruki Kondaj On the morning of January 31, I received some sad news from Ilir Lena, producer of “Albanian …

Croatia / Albanian Footballer Record Speed, Second After Cristiano Ronaldo

Croatia / Albanian Footballer Record Speed, Second After Cristiano Ronaldo Albanian footballer Albi Doka in August last year signed a 4-year contract with the Croatian team, Nova Gorica. In just a …

Remittances, A Guide To The Development Of Albania

Remittances, A Guide To The Development Of Albania The role and importance of the Albanian Diaspora in Germany in the economic and social development of Albania was the topic of discussion …

Italy / Redi Vyshka, Successful Albanian In Startup And Project For Albania

Italy / Redi Vyshka, Successful Albanian In Startup And Project For Albania The dream across the Adriatic was Italy in 1998 for Redi Vyshka, where his father was waiting for him …

USA / Sarah Behar, The Mysterious Singer Of The ’20s Who Sang “Aman Doktor!”

USA / Sarah Behar, The Mysterious Singer Of The ’20s Who Sang “Aman Doktor!” “Aman doctor!” is one of the songs that in the ’20s and’ 40s was sung by an …

Në 24 orët e fundit tetë të vdekur nga COVID-19

Në 24 orët e fundit tetë të vdekur nga COVID-19 Tetë të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë Tetë persona kanë humbur betejën me COVID-19 në 24 …

PM, Rama reacts to Klodian Rasha’s murder

PM, Rama reacts to Klodian Rasha’s murder Prime Minister Edi Rama announces that he will hold a conference this afternoon, where he will speak for the first time about the murder …

Osmani dhe Meta dënojnë sjelljen e Serbisë, thirrje për të kërkuar ndihmë nga BE

Osmani dhe Meta dënojnë sjelljen e Serbisë, thirrje për të kërkuar ndihmë nga BE Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani gjatë konferencës së përbashkët …

Vjosa Osmani kryen homazhe te memoriali i Skënderbeut në Lezhë

Vjosa Osmani kryen homazhe te memoriali i Skënderbeut në Lezhë Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka nisur një vizitë tre ditore në Shqipëri, dhe fillimisht ka kryer …

Germin Me Ministrin Majko: Të Gatshëm Të Ofrojmë Ndihmë Për Votimin E Diasporës

Germin Me Ministrin Majko: Të Gatshëm Të Ofrojmë Ndihmë Për Votimin E Diasporës Përfaqësues të organizatës Germin në Kosovë dhe Shqipëri Sihana Bejtullahu, Arbnor Mjeku dhe Amarildo Çeka zhvilluan një takim …

“Java E Kulturës Shqiptare”: Ngjarja Që Shënjoi Identitetin Arbëresh

“Java E Kulturës Shqiptare”: Ngjarja Që Shënjoi Identitetin Arbëresh “Isha mosbesues ndaj asaj që po vëzhgoja: mijëra njerëz i ndoqën artistët moment pas momenti me kostumet e tyre skenike kur performuan …

Ekipi Shqiptar Shpallet Kampion Në “Europianin E Gjimnastikës Artistike”

Ekipi Shqiptar Shpallet Kampion Në “Europianin E Gjimnastikës Artistike” Ekipi shqiptar ka arritur një rezultat fantastik në Kampionatin Europian të gjimnastikës artistike që po mbahet në Mersin të Turqisë. Kuqezinjtë të …

Klodian Rasha protests, Police: No more tolerance

Klodian Rasha protests, Police: No more tolerance State Police highlighted this Monday that no rally will be allowed, which contradicts the current framework of austerity measures. Based on the recent protests …

Maqedonia e Veriut pozicionim kombëtar për veton e Bullgarisë, takime liderësh deri në fund të vitit

Maqedonia e Veriut pozicionim kombëtar për veton e Bullgarisë, takime liderësh deri në fund të vitit Maqedonia eVeriut duket se do të ketë një pozicionim kombëtar për veton dhe kërkesat e …

Sot 10 vjet nga liberalizimi e vizave për Shqipërinë

Sot 10 vjet nga liberalizimi e vizave për Shqipërinë Më 15 dhjetor të vitit 2010, hyri në fuqi vendimi i Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë …