• August 3, 2021

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Professor Kristian Bukuroshi “Grand Master”, An Albanian Erudite Intellectual

Professor Kristian Bukuroshi “Grand Master”, An Albanian Erudite Intellectual Ruki Kondaj By Ruki Kondaj On the morning of January 31, I received some sad news from Ilir Lena, producer of “Albanian …

Croatia / Albanian Footballer Record Speed, Second After Cristiano Ronaldo

Croatia / Albanian Footballer Record Speed, Second After Cristiano Ronaldo Albanian footballer Albi Doka in August last year signed a 4-year contract with the Croatian team, Nova Gorica. In just a …

Remittances, A Guide To The Development Of Albania

Remittances, A Guide To The Development Of Albania The role and importance of the Albanian Diaspora in Germany in the economic and social development of Albania was the topic of discussion …

Italy / Redi Vyshka, Successful Albanian In Startup And Project For Albania

Italy / Redi Vyshka, Successful Albanian In Startup And Project For Albania The dream across the Adriatic was Italy in 1998 for Redi Vyshka, where his father was waiting for him …

USA / Sarah Behar, The Mysterious Singer Of The ’20s Who Sang “Aman Doktor!”

USA / Sarah Behar, The Mysterious Singer Of The ’20s Who Sang “Aman Doktor!” “Aman doctor!” is one of the songs that in the ’20s and’ 40s was sung by an …

Rrugëtimi i Ismail Qemalit/ Ekspozita në Muzeun Historik Kombëtar në 177 vjetorin e lindjes (Video)

Rrugëtimi i Ismail Qemalit/ Ekspozita në Muzeun Historik Kombëtar në 177 vjetorin e lindjes Në përkujtim të 177 vjetorit të lindjes së Ismail Qemalit Muzeu Historik Kombëtar, në bashkëpunim me gjimnazin …

Konferencë Shkencore Për Arbëreshët, QSPA Thirrje Për Studiuesit

Konferencë Shkencore Për Arbëreshët, QSPA Thirrje Për Studiuesit Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët, QSPA organizon një konferencë shkencore ku në fokus do të jetë: “Arbëreshët në fokusin e shtetit …

Francë/ Gëzim Myshketa Në Premierën Finale Të Operas Giuseppe Verdi ′′FALSTAFFF

Francë/ Gëzim Myshketa Në Premierën Finale Të Operas Giuseppe Verdi ′′FALSTAFFF Pas një kohe të gjatë pa publik sallat e teatrove në mbarë botën po përpiqen ti rikthehen normalitetit. Me një …

Historia e Ajdin Asllan nga Leskoviku dhe krijimtaria e tij muzikore në SHBA

Historia e Ajdin Asllan nga Leskoviku dhe krijimtaria e tij muzikore në SHBA Ajdin Asllan, i njohur dhe si Ajdin Leskoviku, lindi në Leskovik më 12 mars 1895. Arriti në Nju …

Aktori i madh Robert Ndrenika feston sot ditëlindjen, Veliaj e uron: Jetë të gjatë i dashur, të duam shumë!

Aktori i madh Robert Ndrenika feston sot ditëlindjen, Veliaj e uron: Jetë të gjatë i dashur, të duam shumë! Kryebashkiaku Erion Veliaj i ka uruar ditëlindjen ikonës së teatrit dhe të …

Pino Chimenti, Artisti Abstrakt Arbëresh

Pino Chimenti, Artisti Abstrakt Arbëresh Pino Chimenti është një artist arbëresh me stil abstrakt. Në pikturën e tij, çdo pjesëz është një peizazh me pyje orendish, që marrin drejtimin për në …

Baleti Kombëtar i Kosovës në kopertinën e revistës amerikane të arteve

Baleti Kombëtar i Kosovës në kopertinën e revistës amerikane të arteve Baleti Kombëtar i Kosovës ka zënë vend në kopertinën e revistës amerikane të arteve në New York, “Revista 1212”. Lajmi …

Në Vendlindjen E De Radës, Brenda Shtëpisë Së Poetit Madh Arbëresh

Në Vendlindjen E De Radës, Brenda Shtëpisë Së Poetit Madh Arbëresh Një udhëtim interesant në të shkuarën dhe të tashmen propozon cikli i radhës me foto reportazhe realizuar nga gazetari shqiptar …

“Fjalët e qiririt” këndohen në Vjenë/ Rrëfimi i artistit shqiptar, Saimir Pirgu në “Exclusive”

“Fjalët e qiririt” këndohen në Vjenë/ Rrëfimi i artistit shqiptar, Saimir Pirgu në “Exclusive” Exclusive sjell tenorin më të famshëm shqiptar, Saimir Pirgu, me interpretimin më të fundit të ti të …

Shkrimtarja shqiptare e nis 2021-in me çmimin e parë letrar

Shkrimtarja shqiptare e nis 2021-in me çmimin e parë letrar Shkrimtarja Irma Kurti ka fituar një tjetër çmim, duke e nisur kështu me trofe vitin 2021. Shkrimtarja shqiptare ka fituar çmimin …