• August 3, 2021

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Professor Kristian Bukuroshi “Grand Master”, An Albanian Erudite Intellectual

Professor Kristian Bukuroshi “Grand Master”, An Albanian Erudite Intellectual Ruki Kondaj By Ruki Kondaj On the morning of January 31, I received some sad news from Ilir Lena, producer of “Albanian …

Croatia / Albanian Footballer Record Speed, Second After Cristiano Ronaldo

Croatia / Albanian Footballer Record Speed, Second After Cristiano Ronaldo Albanian footballer Albi Doka in August last year signed a 4-year contract with the Croatian team, Nova Gorica. In just a …

Remittances, A Guide To The Development Of Albania

Remittances, A Guide To The Development Of Albania The role and importance of the Albanian Diaspora in Germany in the economic and social development of Albania was the topic of discussion …

Italy / Redi Vyshka, Successful Albanian In Startup And Project For Albania

Italy / Redi Vyshka, Successful Albanian In Startup And Project For Albania The dream across the Adriatic was Italy in 1998 for Redi Vyshka, where his father was waiting for him …

USA / Sarah Behar, The Mysterious Singer Of The ’20s Who Sang “Aman Doktor!”

USA / Sarah Behar, The Mysterious Singer Of The ’20s Who Sang “Aman Doktor!” “Aman doctor!” is one of the songs that in the ’20s and’ 40s was sung by an …

Ligji për Regjistrimin e Popullsisë në votim para deputetëve

Ligji për Regjistrimin e Popullsisë në votim para deputetëve Kuvendi sot duhet të mbajë vazhdimin e seancës së 29-të, në të cilën pritet të votohet Propozim ligji për Regjistrimin e popullsisë, …

Pajisje të reja për klorimin e ujit në rezervarin e Dibrës

Pajisje të reja për klorimin e ujit në rezervarin e Dibrës Pas më shumë se tre dekadave, stacioni për klorimin e ujit në rezervarin kryesor të qytetit të Dibër u bë …

Karakaçanov: Maqedonia e V., pjesa më tragjike e historisë bullgare

Karakaçanov: Maqedonia e V., pjesa më tragjike e historisë bullgare Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me …

Balkan Talks | Negociatat me BE-në, profesor Bilalli: Pas zgjedhjeve në Bullgari hapen negociatat për anëtarësim

Balkan Talks | Negociatat me BE-në, profesor Bilalli: Pas zgjedhjeve në Bullgari hapen negociatat për anëtarësim Emisioni i sotëm në Balkan Talks ka në fokus Republikën e Maqedonisë së Veriut. Viti …

Maqedonia e V. dhe Bullgaria u rikthehen bisedimeve për kontestet

Maqedonia e V. dhe Bullgaria u rikthehen bisedimeve për kontestet Një komision i përbashkët i Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë gjatë takimit ku është diskutuar për çështjet e historisë dhe arsimit. …

Doli nga shtypi kompleti 8-vëllimësh i Prof. Ismail Ahmedit

Doli nga shtypi kompleti 8-vëllimësh i Prof. Ismail Ahmedit Në përfundim të këtij viti, SHB “Logos-A” ka kënaqësinë që ta prezantojë botimin më të ri – serinë 8-vëllimëshe të autorit Ismail …

11 viktima dhe 100 raste të reja me Covid, 551 të shëruar

11 viktima dhe 100 raste të reja me Covid, 551 të shëruar Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 764 testime për Kovid dhe prej tyre …

Maqedonia do të marrë nga Pfizer 800 mijë vaksina kundër Covid-19, 5850 të parat arrijnë në shkurt

Maqedonia do të marrë nga Pfizer 800 mijë vaksina kundër Covid-19, 5850 të parat arrijnë në shkurt Lajmin e ka bërë të ditur Ministra e Shëndetësisë në nje deklaratë për mediat …

9 viktima, 580 të infektuar me virusin korona në Maqedoninë e Veriut

9 viktima, 580 të infektuar me virusin korona në Maqedoninë e Veriut Nga Ministria e Shëndetësisë, informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga 2431 testime të realizuara, 580 persona kanë …

Gjermani dhuron pajisje mjekësore në vlerë të mbi 800 mijë eurove për Maqedoninë

Gjermani dhuron pajisje mjekësore në vlerë të mbi 800 mijë eurove për Maqedoninë Ambasada e Gjermanisë në Shkup njofton se ka dhuruar donacion prej 84 makinave për frymëmarrje-respiratorë dhe 100 puls-oksimetërve …