• May 12, 2021

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Kosovo Stronger than ever

Kosovo Stronger than ever The people of Kosovo have spoken! Albin Kurti has spoken! Vetevendosje is about to transform Kosova (Kosovo)! No more suppression, no more corruption…it’s about to be an …

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this

Kosovo Election Analysts: Problems Remain little hope for this (From Fjoralba Jeminaj) The fight against the pandemic, the vaccination of citizens in the near future and the economic recovery are dominating …

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo

Biden encourages Vucic to recognize Kosovo US President Joe Biden has said the United States remains steadfast in its support for Serbia’s European integration, but has called for reforms and an …

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

Voting only with Kosovo documents

Voting only with Kosovo documents Zarko Ristic from northern Kosovo says he was provided with a Kosovo document when he planned to go to Shkodra, Albania, to visit a historic monument. …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Socialist majority overturns president’s decree on mining taxes suspension

Socialist majority overturns president’s decree on mining taxes suspension Despite the oposition of the President and that of the deputies from the ‘new opposition’, the Parliamentary Committee on Economy has again …

4 të vrarët e ’21 Janarit’ Shpalken ‘Dëshmorë të Atdheut’ 4 të vrarët e 21 janarit

4 të vrarët e ’21 Janarit’ Shpalken ‘Dëshmorë të Atdheut’ 4 të vrarët e 21 janarit Rama: Sot një ditë reflektimi në rrugën e reformimit të sistemit të drejtësisë TIRANË- 4 …

Akuzat ndaj Francës dhe BE për vaksinat/ Rama: S’kam bërë sherr, do mbroj dinjitetin e ven

Akuzat ndaj Francës dhe BE për vaksinat/ Rama: S’kam bërë sherr, do mbroj dinjitetin e ven Kryeministri Edi Rama ka folur edhe një herë për deklaratën që ka bërë për Francën …

Librazhd / Emigrant fellow villagers finance the construction of the house of the 43-year-old sick man (PHOTO

Librazhd / Emigrant fellow villagers finance the construction of the house of the 43-year-old sick man (PHOTO Një 43 vjeçar nga Çerçani i Njësisë Administrative Hotolisht i Librazhdit që vuan nga …

Parandalimi i shit-blerjes së votave”, kreu i KQZ-së takim me kryediplomaten amerikane Yuri Kim

Parandalimi i shit-blerjes së votave”, kreu i KQZ-së takim me kryediplomaten amerikane Yuri Kim Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi është takuar ditën e sotme me ambasadoren e Shteteve …

Fillon acari, zonat në Shqipëri që pritet të mbulohen nga bora në orët në vijim

Fillon acari, zonat në Shqipëri që pritet të mbulohen nga bora në orët në vijim Pas reshjeve të shiut të shiut që mbizotëruan vendin dhe shkaktuan përmbytje në shumë zona pritet …

Historia ushtarake shqiptare – muze dhe pjesë e guidës turistike të Tiranës

Historia ushtarake shqiptare – muze dhe pjesë e guidës turistike të Tiranës Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar të enjten hapjen e muzeut të ri për historinë e Forcave të Armatosura Shqiptare. …

Sot do të shqyrtohet projekt-ligji në Greqi për zgjerimin me 12 milje në Jon

Sot do të shqyrtohet projekt-ligji në Greqi për zgjerimin me 12 milje në Jon Projekt-ligji në Greqi për zgjerimin e ujërave territoriale me 12 milje në detin Jon fillon sot shqyrtimin …

Nis procesi i vaksinimit Në Shqipëri bus procesi I vaksinimit ku kryeministri Edi Rama mes të parëve

Nis procesi i vaksinimit Në Shqipëri bus procesi I vaksinimit ku kryeministri Edi Rama mes të parëve Kryeministri Edi Rama ka marrë vaksinën e Pfizer-it, në ditën e parë të nisjes …

“Atdheu në zemrën e klerikëve myslimanë”, Meta vlerëson librin e imamit Abdishahi: Porosi e çmuar për brezat e rinj!

“Atdheu në zemrën e klerikëve myslimanë”, Meta vlerëson librin e imamit Abdishahi: Porosi e çmuar për brezat e rinj! Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë në promovimin e librit të imamit …