• August 3, 2021

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments

PM Rama: Përmeti expects Arab investments, Emirates Crown Prince has expressed interest for tourism investments Prime Minister Rama was today in the Gjirokastra region, where he has held several meetings, among …

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment

Skavica Hydropower Plant, Yuri Kim: Albania has potential to attract US investment US Ambassador to Albania Yuri Kim said today in a comment that Albania has the potential to attract US …

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours

Covid-19 update; 1052 new cases and 14 losses of life in the last 24 hours The Albanian Ministry of Health said today (04.02.2021) that 3974 coronavirus tests have been performed in …

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad

The “Donate Books” Initiative, For Albanians Suffering From Deprivation Of Liberty Abroad Literature breaks down walls, especially in prison. Based on this, the National Agency of the Diaspora and the Publishing …

Professor Kristian Bukuroshi “Grand Master”, An Albanian Erudite Intellectual

Professor Kristian Bukuroshi “Grand Master”, An Albanian Erudite Intellectual Ruki Kondaj By Ruki Kondaj On the morning of January 31, I received some sad news from Ilir Lena, producer of “Albanian …

Croatia / Albanian Footballer Record Speed, Second After Cristiano Ronaldo

Croatia / Albanian Footballer Record Speed, Second After Cristiano Ronaldo Albanian footballer Albi Doka in August last year signed a 4-year contract with the Croatian team, Nova Gorica. In just a …

Remittances, A Guide To The Development Of Albania

Remittances, A Guide To The Development Of Albania The role and importance of the Albanian Diaspora in Germany in the economic and social development of Albania was the topic of discussion …

Italy / Redi Vyshka, Successful Albanian In Startup And Project For Albania

Italy / Redi Vyshka, Successful Albanian In Startup And Project For Albania The dream across the Adriatic was Italy in 1998 for Redi Vyshka, where his father was waiting for him …

USA / Sarah Behar, The Mysterious Singer Of The ’20s Who Sang “Aman Doktor!”

USA / Sarah Behar, The Mysterious Singer Of The ’20s Who Sang “Aman Doktor!” “Aman doctor!” is one of the songs that in the ’20s and’ 40s was sung by an …

Greqia Publikon Statistikat E Investitorëve Të Huaj, Dominojnë Shqiptarët

Greqia Publikon Statistikat E Investitorëve Të Huaj, Dominojnë Shqiptarët Nga Ira Londo Ministria e Jashtme të Greqisë dhe Administrata e Decentralizimit publikojnë statistikat e investitorëve emigrantë dhe tabela përbën padyshim një …

Si u hoq taksa e kromit/ U kërkua favor për një vit. Deputetët votuan për tre vite pa taksë

Si u hoq taksa e kromit/ U kërkua favor për një vit. Deputetët votuan për tre vite pa taksë “Ngrirja e rentës minerare për 3 vite rresht ka përplasur sërish mazhorancën …

Sipërmarrësi Shqiptar Në SHBA: Pandemia Penalizoi Biznesin, Por Nuk Do Dorëzohem

Sipërmarrësi Shqiptar Në SHBA: Pandemia Penalizoi Biznesin, Por Nuk Do Dorëzohem Pandemia e koronavirus ka krijuar probleme për shumë biznese. Kriza ekonomike që ka shkaktuar COVID-19 ka prekur edhe sipërmarrësin shqiptar …

“Connect Albania” Programi Ambicioz Për Angazhimin E Diasporës Në Vendlindje

“Connect Albania” Programi Ambicioz Për Angazhimin E Diasporës Në Vendlindje Albania” ishte fokusi i takimit të sotëm midis ministrit të Shtetit për Diasporën, Z. Pandeli Majko, zv. ministrit të Ekonomisë dhe …

Shqipëri/ Sa Ka Ndikuar Pandemia Në Remitancat E Shqiptarëve Jashtë Vendit

Shqipëri/ Sa Ka Ndikuar Pandemia Në Remitancat E Shqiptarëve Jashtë Vendit Pandemia i ka ulur ndjeshëm të ardhurat e ekonomisë shqiptare nga puna jashtë vendit. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë …

Destinacione Shqiptare/ Shpella E Trenit Apo “Gryka E Ujkut”, Histori E Lashtë

Destinacione Shqiptare/ Shpella E Trenit Apo “Gryka E Ujkut”, Histori E Lashtë Shpella e Trenit ndodhet në rrethin e Devollit e njohur edhe si “Gryka e Ujkut”, ndodhet në pjesën perëndimore …

Blogeri Suedez: Ja 15 Pjatat Më Të Mira Shqiptare

Blogeri Suedez: Ja 15 Pjatat Më Të Mira Shqiptare Një prej portaleve më të njohur të turizmit global, “Swedish Nomad”, poston rregullisht listat e tij mbi vende të ndryshëm, lista të …

Diaspora Thyen Rekordin E Dërgesave, Deri Në Nëntor Solli 900 Mln Euro

Diaspora Thyen Rekordin E Dërgesave, Deri Në Nëntor Solli 900 Mln Euro Shtetasit shqiptarë të Kosovës që jetojnë jashtë shtetit pavarësisht pandemisë COVID-19, kanë vazhduar të dërgojnë para në Kosovë. Të …

Pikat turistike të Librazhdit ‘ftesë’ vizitorëve për t’i shijuar

Pikat turistike të Librazhdit ‘ftesë’ vizitorëve për t’i shijuar Në fillimet e kristianizmit disa njerëz ia kushtuan jetën e tyre Jezu Krishtit duke imituar atë dhe shumë prej tyre duke mësuar …